Časopisy o DIY

casopisy_uvodni

Jaké časopisy o DIY se u nás vůbec prodávají. Které se vyplatí si koupit, a které raději ani neotvírat? Srovnání a hodnocení najdete v článku.

Na tenhle nápad o průzkumu časopisů, které píší o DIY, mě přivedl blog www.menudomu.cz. Autorka Veronika Kokešová v něm popisuje obsah nejznámějších časopisů o jídle, které se u nás prodávají. Já jsem se rozhodla porovnat časopisy s kreativními nápady a ohodnotit poměr obsah (kvalita) : cena.

Kreativ (Praktická žena)

Web: praktickazena.kafe.cz
Cena: 129 Kč / 98 Kč
Vydání: 1× za 2 měsíce
Počet stran: cca 100 + přílohy
Hodnocení: 95 %

Časopis jsem si koupila spíše ze zvědavosti s předsudky „Co mi tak Praktická žena může nabídnout?“. Po pořádném pročtení jsem změnila názor. Kreativ, který je vydáván pod záštitou Praktické ženy za poměrně drahé peníze, stojí za to.

Časopis nabízí nejen foto-návody, ale i odkazy na video návody, a dokonce i papírový materiál, který se vám jistě bude hodit. Například v čísle září/říjen máte návod na skládání origami + video návod + tvrdý potištěný čtvercový papír. Dostanete tak veškerý potřebný materiál z návodu.

Jediné, co bych Kreativu vytkla, jsou opět sezonní recepty. Když chci vařit, koupím si časopis o vaření. Ale jinak bych řekla, že své motto „zpomalte – myslete na krásu – tvořte – užívejte si“ toto periodikum dodržuje.

Ona ví

Web: ona-vi.cz
Cena: 46 Kč / 39 Kč
Vydání: 1× za 2 měsíce
Počet stran: cca 80
Hodnocení: 90 %

Časopis Ona ví jsem objevila nedávno. Překvapila mě jeho přijatelná cena a kvalitní obsah. Pro mě osobně je jeho obsah zajímavý tak na 70 – 80 %, protože je v něm poměrně hodně obsahu pro tvoření s dětmi.

Časopis obsahuje jak návody pro čtenářky 15+, ale i pro děti, které tak mohou tvořit s pomocí rodičů. Tvoření je vhodné pro holky i kluky. Například mě zaujaly dekorace z šišek, které jsou vlastně levné a nejsou příliš kýčovité. Témata v časopise jsou také různorodá –  práce s papírem, šití, háčkování a další ruční práce. Vlastně je tu od každého trochu.

Časopisu bych opět vytkla několik naprosto zbytečně potištěných stránek obyčejnou křížovkou nebo recepty. Zvláště, když jejich motem je: časopis pro šikovné ruce a útulný domov.

Dekor

Web: casopis-dekor.cz
Cena: 55 Kč / 45 Kč
Vydání: 1× za 2 měsíce
Počet stran: cca 100
Hodnocení: 60 %

Dekor má občas velmi zajímavé články. Na svých stránkách píší, že dodržují několik rubrik (móda, kosmetika, recepty, květinové vazby, moderní techniky, ruční práce). Některé jejich nápady mi připadají báječné, jenže přichází klasický problém problém „Kde ten materiál sehnat?“.

Na druhou stranu časopis nabízí velmi zajímavé nápady na věnce a vázání květin, jakožto dekorace do bytu. Musím říct, že jsem takové nápady nikde jinde neviděla.

Při ceně 55 Kč a (45 Kč předplatné) můžu časopis určitě doporučit všem, kteří se nezajímají jen o DIY, ale i kosmetiku a vaření. Tento časopis je poměrně kvalitní, recepty jsou použitelné a především zaměřené na zdravou výživu.

Rozmarýna

Web: casopis-rozmaryna.cz
Cena: 25 Kč / 20 Kč
Vydání: 1× za měsíc
Počet stran: 50
Hodnocení: 30 %

Rozmarýna má vždy krásnou lákavou obálku. Naneštěstí pro DIY ale obsahuje většinou jen 3 až 4 návody na dekorace do bytu a 3 návody na vázání květin. Zatímco spousta receptů zabere asi 40 % obsahu. A většinou je použitelný pouze jeden návod. Pokud tedy seženete daný materiál.

Některé nápady se mi zdají dost kýčovité, ačkoli někomu se tento styl dekorací může líbit. Takže je lepší si časopis poprvé koupit někde na stánku, prolistovat a objednávat.

Tento časopis určitě nezaujme každého DIY nadšence, ale za cenu 25 Kč na stánku a 20 Kč při předplatném nemůžeme chtít zázraky. Na druhou stranu podtitulek „Rozmanité nápady pro život“ snad mluví za vše. Asi bych spíše doporučila blogy, které jsou zdarma nebo Pinterest.

Amos

Web: tvorivyamos.cz
Cena: 75 Kč
Vydání: 1× za 3 měsíce
Počet stran: 40
Hodnocení: 50 %

V porovnání s Rozmarýnou jsou nápady v Amosovi o trochu zajímavější. Z celkového počtu 40 stran je ale s DIY nápady asi jen 30 a časopis navíc vychází pouze čtvrtletně. V tomto případě si dokážu představit lépe utracených 75 Kč!

Nápady v periodiku jsou originální a mohu říct, že jsme je nikde na internetu ve větší míře neviděla. Návody jsou většinou napsané srozumitelně, i když některé články by chtěly trochu obohatit o další informace.

Bohužel není k dostání na většině stáncích, takže si jej musíte předplatit . Tím pádem si musíte objednat časopis na rok.

Časopisy zdarma

Samozřejmě bychom  rády připomněly magazín, který jsme vydávaly online zdarma v rámci předchozího blogu na issuu.com. Na této zahraniční stránce naleznete mnoho časopisů s úžasnými nápady v mnoha jazycích. Výhodou je, že návody jsou většinou obrázkové, takže i bez znalosti norštiny dovedete vyrobit to samé.

Kategorie

 • Kateřina Kvapilová

  Praktická žena udělala významný pokrok přeměnou v Kreativ – původní PŽ byla dost okoukaná, často přebírala články ze zahraničních časopisů a přecpaná vařením, kosmetikou, nakupováním nábytku, žárovek – prostě nic moc o kutění. Nový formát se mi moc líbí. Nejlepší na trhu považuji Dekor, jde si svoji neokoukanou cestou, musím nesouhlasit, materiál se dá sehnat velmi snadno, zajímavý formát, mám též předplacený. Jedinou vadou na kráse je „nepravidelné“ vycházení, je to 6x do roka, ale systém v tom moc nevidím.
  Zajímavý časopis je „Tvůrčí inspirace“, to tu nemáte zmíněno, je to hodně o korálcích, ale jsou tam i jiné projekty, řekla bych, že je drahý na ten obsah, ale slevnit a jdu do něj častěji.
  Nejlepší je pro mne Marie Claire Idees, dá se sehnat i tady, (např. Kaufland, Tesco), ale mám předplacenou rovnou z FR a vyjde levněji (z ní právě přebírala dost věcí PŽ).

  • Děkujeme za názor, Katko :-) A také za doplnění dalších časopisů a dalších tipů.
   Já osobně také věřím, že v zahraničí se dá sehnat spousta kreativních časopisů. A výhoda je, že obrázky jsou mezinárodní a často nemusíme ani daný jazyk znát, sama jsem sledovala videa o sítotisku v portugalštině :-D

   A.

DIY česky 2019 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using