5 tipů, jak využít krasopsaní nejen na Vánoce
14. 12. 2021, Jana, Dekorace, DIY, Vánoce, Výtvarné techniky
„Krasopísmo“ nebo také jinak „moderní kaligrafie“ je v současné době velmi populární a narazíte na ni na mnoha místech. Nahrává tomu i fakt, že na výběr je velké množství on-line i prezenčních kurzů, kde se můžete naučit krásně psát. I já jsem podlehla a v létě jeden kurz absolvovala.
Začnete tím, že chvíli trénujete abecedu krasopsaní do písanky, pak na volný papír a když už získáte jistotu, začnete přemýšlet, co s tím dál. Jak to krasopísmo využít? Je přeci škoda psát si jen tak do notýsku a nově nabyté dovednosti nevyužít.
Připravila jsem pro vás pět tipů, co můžete vyrobit nebo ozdobit za pomocí krasopísma. Nejprve se ale podíváme na pár doporučení, která se uplatní u téměř jakéhokoliv výrobku ozdobeného kaligrafií.
Ještě než začnete…
- Pořiďte si kvalitní obyčejnou tužku, pravítko a kvalitní gumu a dělejte si pomocné linky. I profíci si dělají pomocné linky, výsledek to pozvedne o level výš.
- Písmo si vždy předepište slabě obyčejnou tužkou až po té obtahujte brush-penem nebo perem, tužku pak snadno vygumujete. Předejdete tím situaci, kdy se třeba nápis na stránku nevejde.
- Volte pro krasopísmo psací pomůcky k tomu určené. Hlavní efekt silných a slabých čar se vytváří tlakem na štěteček fixy, tohoto efektu klasickým fixem nedocílíte. Brush-peny (štětečkové fixy pro psaní krasopísma) z akcí supermarketů jsou vhodné na zkoušení pro děti, ale pěkné výrobky s nimi nezvládneme. Vhodné brush-peny začínají kolem 50 Kč/ks, ale investice do nich se vyplatí. Pro začátek si vystačíte s černou a dvěma barvami.
- Pokud píšete na barevný papír, barvy brush-penů si vždy vyzkoušejte na kousek barevného papíru na nečisto. Např. na červeném kartonu se barvy fixů přebarvují do černa, stejně tak na barevných stuhách. Bez zkoušky by výsledek mohl být nepříjemným překvapením.
- Pro psaní na stuhy, hladké papíry (např. fotopapír) apod. používejte permanentní fixy/brush-peny. Klasické brush-peny se na hladkých površích rozmazávají, naopak výhodou je, že na slabším papíru neprosvítají.
- Pozor! Permanentní fixy se na kancelářském papíru nebo slabší čtvrtce propíšou i z druhé strany.
1. Jmenovky na dárky
Jedna z prvních věcí, pro které člověka napadne využít krasopísmo, jsou jmenovky na vánoční dárky. Nebojte se zkusit i netradiční kombinace. Psát se dá téměř na cokoliv.
2. Balicí dárkový papír
Nemusíte se omezovat jenom na jmenovky. Jestli máte dost času a trpělivosti, vytvořte si vlastnoručně popsaný vánoční balicí papír. Využít můžete jednobarevný dárkový papír, obyčejný papír nebo i různé průsvitky. Jen pozor, pokud budete používat dárkový nebo pauzovací papír, je lepší psát permanentními fixami. Dárkový papír je hladký a není čistě z celulózy, takže na některém se fixy rozmazávají.
Můžete si vzít buď celý arch a od začátku do konce ho popsat, poté ustřihnout potřebný kus pro zabalení dárku, nebo dárek nejdříve zabalte do jednobarevného papíru a až potom ho popište, třeba jen na vrchní stranu.
TIP: Na dárkový papír není vhodné dělat pomocné linky. Využijte arch bílého papíru, který si přiložíte pod ruku pro udržení rovné linky písma.
3. Dárková stuha
Když nemáte čas nebo trpělivost popisovat papír, vyrobte si kaligrafií dárkovou stuhu. Tady jednoznačně doporučuji permanentní popisovač. Ani na stuhu není potřeba kreslit pomocné linky nebo si písmo předepisovat. Na stuhu můžete napsat jak klasické přání, tak třeba originální osobní věnování.
4. Vánoční přání nebo pohlednice
Krasopísmo nemusíte použít jen na samotný text vánočního přání, ale velmi pěkně vypadají pohlednice, které jsou psané z přední strany místo obrázku. Nebo kombinace obrázku s textem na pohledové straně. U nás budou letos vánoční pohlednice vypadat takto.
Rozhodně doporučuji věnovat čas přípravě, linkám a předepsání textu. Jak je vidět na první fotografii, napoprvé jsem si tužkou text předepsala do špatných řádků. Bez přípravy obyčejnou tužkou by vznikla pohlednice s nestejnoměrnými řádky a nevypadala by vůbec hezky.
5. Fotoalbum
Když už jsem si byla v písmu jistá, rozhodla jsem se, že ozdobím naše svatební fotoalbum pouze krasopísmem. Využila jsem efekt stínování, kdy spodní písmo je napsané světle šedým silnějším brush-penem a horní hlavní písmo výraznější barvou a slabším fixem.
Extra tip navíc: Bullet journal
Kaligrafie je velmi oblíbeným způsobem k dotváření osobních deníků či plánovacích diářů, takzvaných bullet journals. Jak začít s vytvářením takového deníku najdete v našem článku Bullet journal: Jak začít.
Moderní kaligrafií lze psát na jakýkoliv povrch. Je možné zdobit například skleničky nebo keramické talíře. Takové povrchy ale už vyžadují speciální popisovače. V tomto článku jsem vám chtěla přiblížit možnosti využití krasopísma za použití nejdostupnějších fixů a brush-penů.
Napadají vás další originální nápady na práci s kaligrafií? Napište nám na Facebook nebo Instagram.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat:
Kategorie
album Balicí papír brushpen bujo Bullet Journal dárkový papír Dárky Dekorace fixy fotoalbum Jmenovky kaligrafie krasopísmo Narozeniny Papír permanentní fix písmo popis popisky přání štětečkový fix stuha Vánoce Zdobení