Výbavička pro miminko: Jak začít plést ponožky
20. 09. 2024, Michaela, Blog, DIY, Móda, Sezóna, Zima
Naučte se plést ponožky od úplného začátečníka. Moje osobní zkušenost, jak jsem se naučila plést ponožky, přestože jsem nikdy předtím nepletla. V článku najdete také tipy na materiály, návody a kde získat vzory zdarma.
Moje prateta mě kdysi učila háčkovat. Dalo by si říct, že v háčkování si poměrně věřím a nevadilo by mi se pustit do větších a složitých projektů. Ale co pletení? V tom jsme si do svých 30 let přišla naprosto „nepolíbená“.
Proč jsem začala plést?
Takže jak to celé začalo? No, upřímně – můžou za to hormony! V těhotenství se tomuto období říká „hnízdění“ a budoucí matka má v tuto dobu potřebu připravovat vše pro miminko. Některé matky uklízí, jiné vypiplají pokojíček do nejmenších detailů, jiné zase zběsile nakupují. A já? Já pletla a šila. A protože jsem už dávno toužila po pleteném merino svetříku a čepici, rozhodla jsem se, že je načase to zkusit sama.
Nejdříve jsem šla na nákup příze. Merino byla jasná volba. Vybrala jsem si přízi od značky Drops a musela jsem si koupit i kruhové jehlice, doma jsem měla po mámě jen klasické. Paní v obchodě s přízemi je velmi doporučovala, prý si je všechny pletařky chválí. Musím říct, že jsou opravdu špičkové. V návodech na internetu psali, že kromě kruhových jehlic budu potřebovat i jehlice na pletení ponožek na ukončení.
První kroky – Čepička podle návodu na YouTube
Mým prvním projektem byla dětská čepička, protože tu zvládne i úplný začátečník. Postupovala jsem podle návodu na YouTube (viz níže). Zvolila jsem klasický vzor. První čepička byla sice trochu malá, ale druhý pokus už byl lepší.
A co pak? No, chtěla jsem zkusit něco složitějšího. Svetřík byl na seznamu, ale říkala jsem si, že na první pokus by to mohlo být trochu náročné. Proto jsem se rozhodla, že zkusím uplést ponožky.
Jak začít plést ponožky – Tipy pro začátečníky
Kde sehnat návody zdarma
Návod na dětské ponožky jsem našla na oficiálních stránkách Drops. Našla jsem, jakou přízi si koupit. Pro začátečníky totiž značení A, B, C, D,… je nic neříkající. Příze A je nejtenčí a plete se na jehlicích o průměru 2,5 – 3 mm. Příze typu B je tlustší a plete se na jehlicích číslo 3 – 4. Čím je písmeno dále v abecedě, tím je příze tlustší.
Poté co jsem si zakoupila potřebné propriety – ponožkové jehlice č. 2,5 a přízi, začala jsem luštit návod. Hladce a obrace po pletení čepice jsem znala. Jenže co měl být ten žerzej a pružný vzor? Kolik toho mám uplést?
Co je dobré vědět předem:
- Pružný vzor: Tento vzor se často používá u ponožek a střídají se v něm oka hladce a obrace (1 oko hladce, 1 oko obrace nebo 2 a 2).
- Lícový žerzej: To jsou ty krásné copánky, které vidíte na ponožkách nebo svetrech.
- Velikosti: V návodech obvykle najdete několik velikostí rozdělených do skupin (jsou to ta čísla oddělená mezerami).
Někde nahoře v návodu je velikost: 0/1 – 1/3 – 6/9 – 12/18 měsíců (2 – 3/4 roky)
Délka chodidla: 10-11-12-13 (15-17) cm
Konfekční velikost: 15/17 – 18/19 – 20/21 – 22/23 (24/25 – 26/28).
- Například pokud pletete pro miminko 1-3 měsíce, berte druhé číslo z řady, např. délka chodidla 11 cm.
Výborně! Nastal čas začít plést. Ale jak nahodit na ponožkové jehlice, když jsem to předtím nikdy nedělala? Tahle paní na videu mě zachránila. Podle ní jsem ponožku zdárně dopletla i patu a špičku jsem podle ní zvládla.
No, první ponožky nebyly úplně dokonalé. Jednu jsem utáhla víc, druhou méně, takže každá měla trochu jinou šířku. U druhého páru už jsem si na to dala pozor a vše bylo v pořádku.
Možná se ptáte, zda jsem zvládla uplést i svetřík. Ano, zvládla! Miminko v něm odjelo z porodnice. I když mi připadal neskutečně malinkatý (menší než všechno nakoupené oblečení), tak naší holčičce byl z počátku velký. Nicméně jsme ho opravdu na podzim ocenili. Ponožky jsem dávala místo bačkůrek do nosícího šátku. Merino skvěle drží teplo, což je u novorozenců klíčové.
Proč jsem zvolila merino?
Možná jste si všimli, že ráda používám merino a obecně i přírodní materiály, které mají skvělé termoregulační vlastnosti. U zavinovačky jsem použila jako výplň peří, na body mám ráda bavlnu a na pletení zase merino vlnu. Merino vlna je pro pletení naprosto ideální – je měkká, nekouše a má antibakteriální vlastnosti. Navíc většina přízí z merina má certifikát OEKO TEX 100, což znamená, že jsou bezpečné i pro citlivou dětskou pokožku (více o certifikacích a bezpečných látkách se dozvíte v mém článku Jak vybrat bezpečnou látku pro děti).
Cena a spotřeba příze
Ano, merino je poměrně drahá příze, stojí jednou tolik co akrylová příze, tj. okolo 100 Kč za 50 g. Nicméně je to výrobek, který budete nějakou dobu plést, má skvělé vlastnosti a na miminko toho příliš nespotřebujete. Ponožek z jedné příze baby Merino uděláte hodně (určitě 3 páry). Na malý svetřík velikosti 50-56 mi stačilo jedno klubíčko. Na větší svetřík velikost 62 mi stačila 2 klubíčka a ještě mi z druhého zbylo na jednu ponožku.
Pokud jste nikdy nepletli a chcete začít, ponožky jsou skvělou volbou. I když první pokusy nemusí být dokonalé, hlavní je nevzdávat se. A pokud zvolíte merino, budete mít nejen krásné, ale i funkční výrobky, které budou vaše miminko udržovat v teple a pohodlí. Věřím, že si tento materiál oblíbíte i přes jeho vyšší cenu.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: