Adventní svícen jako z lesa

Mám ráda když o Vánocích doma voní les a svíčky. Jednou z možností, jak dostat voňavé větvičky a dřevo domů, je tenhle adventní svícen naaranžovaný na dřevěném koláči.

Na svícen budeme potřebovat:

  • dřevěný koláč (plát / kulatina z kmene obvykle výšky 3-5 cm)
  • silnější vyšší svíčky
  • jehličnaté větvičky
  • vřes
  • lesklé vánoční kuličky na ozdobu
  • tavnou pistoli

Kde sehnat dřevěný koláč? Pokud nemáte nikde poblíž pilu, dají se dřevěné koláče před Vánocemi koupit v obchodech s dekoracemi (např. v Nanu Nana). Dřevo z obchodu je již vysušené a naimpregnované, můžete na něj rovnou aranžovat.

My jsme si zajeli na pilu. Na pile je dřevo skladováno venku. Protože koláče jsou vlastně odřezky z kmenů, odpadní dřevo, nejsou z pily ošetřené a vysušené. Minimálně je třeba koláče vysušit. Dala jsem je do trouby na tři hodiny na 50°C na horkovzdušný větrák. Ze dřeva může kapat smola, je potřeba na plech položit pečicí papír a na něj alespoň špejle, aby dřevo neleželo celou plochou na plechu. Není dobré nastavovat vyšší teplotu, dřevo by mohlo chytit. Delším vysušením v troubě jednak dřevo zbavíte vlhkosti, která by vadila při lepení dekorací, a také tím zahubíte případné zárodky broučků, přece jen je to dřevo z lesa.

Nejdřív si na kmen rozmístíme svíčky. Svíčky je dobré nedávat příliš blízko k sobě, aby se při hoření navzájem neohřívaly. Zafixujeme na místě tavnou pistolí.

Jehličnaté větvičky si zastřihneme na délku od prostředka dřevěného kruhu ke kraji a také přilepíme tavnou pistolí. Mezi jehličí vlepíme tavnou pistolí kvetoucí snítky vřesu.

V obchodě s dekoracemi seženeme „větvičky“ ozdobené třpytivými kulačkami různých velikostí. Kuličky ostříháme a svícen s nimi ozdobíme. Část kuliček nalepíme na jehličí, některé můžeme nalepit i přímo na dřevo.

Po vysušení dřeva zabere výroba svícnu asi půl hodiny a můžeme se těšit na zapálení první svíčky.


Adventní dekorace na tácu

Další kreativní alternativou ke klasickému adventnímu věnci je třeba tato adventní dekorace na tácu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.