Akvarelové pastelky

Všichni – a zvláště dospělí – teď vybarvují antistresové omalovánky o sto šest. Většina z nich používá pravděpodobně klasické pastelky. My pro vás ale máme tip v podobě akvarelových pastelek! Přečtěte si, jak s nimi pracovat.

Existuje nespočet druhů pastelek. A netvrdím, že jsou ostatní špatné. Mezi moje nejoblíbenější patří právě akvarelové pastelky. S těmi můžete vytvářet hotová kouzla. Nabízí je hned několik výrobců  – Koh-i-Noor respektive Mondeluz, Lyra, Faber Castell a jiní. Pokud si zvolíte zahraničního výrobce, pak si značně připlatíte. I když kvalita je porovnatelná. Někdo preferuje určitou značku a my jsme se rozhodly podpořit českého výrobce Koh-i-Noor.

Co jsou to akvarelové pastelky?

akvarelove_pastelky_01

Jsou to pastelky, které jsou velmi měkké. Jejich barva je sytá a po přetření vodou se z pigmentu stane něco jako klasický akvarel. S tím rozdílem, že nepatrně zůstávají vidět tahy tužkou. Výhodou je, že si už dopředu vystínujete objekt a popřípadě nepovedenou část vygumujete. U akvarelu chybu zachráníte jen těžko. Kontrola nad tím, co a jak chcete vybarvit, je vhodná pro začátečníky.
Akvarelky se prodávají většinou po 12, 24, 32, 48 a 72 kusech. Osobně doporučuji kupovat sadu nejméně po 32 kusech, pokud chcete vybarvovat omalovánky.

Video – jak pracovat s akvarelovými pastelkami

Akvarelové pastelky pro děti?

Podle mě je chyba dětem nekoupit sadu aspoň dvanácti kusů. Pokud máte obyčejné pastelky, které jsou tvrdé, děti na ně tlačí, aby z nich dostaly barvu. Jenže té krásné barvy, která je na pastelce, nikdy nedosáhnou. U akvarelek je tomu jinak. Děti se naučí na tužku tolik netlačit a ve škole jim pak půjde lépe psaní i kreslení. Odnaučit se nějakému zvyku (tlačení na tužku), není lehká záležitost.

Koh-i-Noor

Akvarelové pastelky od firmy Koh-i-Noor ovšem nenajdete přímo pod touto značkou. Velkým písmem na Vás bude křičet Mondeluz, což je jméno série výrobku. Pro mnoho lidí je toto matoucí.

akvarelove_pastelky_02

Číslo pastelky je uvedeno na konci za lomítkem, pro případ, že byste si danou pastelku chtěli dokoupit.

Další a dost matoucí je prodej v plechu a prodej v papírové krabičce. Které si mám vybrat? Na to jsem se taky ptala. A bylo mi řečeno, že pastelky v plechu (jednou tak drahé) jsou téměř stejné jako v papírové krabičce. Rozdíl je v použití dřeva, které je méně kvalitní v papírovém provedení. Prý se více štípe při ořezávání. Tuhy jsou stejné tvrdosti 4B. K tomu bych dodala, že vlastním obě dvě varianty pastelek a kupodivu se více dřevo štípe v těch z plechové krabičky. Nejvíce se mi osvědčilo nakupovat pastelky po jednom kuse. Ano, pastelky můžete kupovat i po kusech. :)

Kolik stojí?

Nejlepší je vybrat si značky a počet pastelek, který je většinou stejné. Proto v tabulce najdete pastelky v sadě 32 kusů (výjimky jsou uvedeny). Ceny jsou orientační z (www.vytvarnepotreby.cz).

Značka Poznámka Orientační cena v Kč
Mondeluz (Koh-i-Noor) plech 502
Mondeluz (Koh-i-Noor) papírové balení 333
Faber Castell 1 463
Faber Castell tříhranné 1 007
Derwent plech 900
Lyra (Rembrandt) plech 996
Koh-i-Noor progresso 683
Derwent 24 ks progresso 887

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.