Bullet Journal: Jak začít

V předchozím příspěvku jsme vás seznámili, co je to Bullet Journal (zkráceně Bujo).  Nyní vám ukážeme, jak začít a jaké věci jsou potřeba pro dobrý výsledek.

Již několik měsíců zkouším dělat Bullet Journal. Nyní bych se s Vámi ráda podělila o několik triků a postřehů, které jsem za tu dobu nasbírala. Doufám, že to vám všem pomůže a ušetříte tak peníze za nevhodné fixy a jiné pomůcky.

Pomůcky

Typy_tužekZákladem je obyčejná tužka. Já používám mikrotužku o tloušťce 0,5 mm. Nemusíte jí totiž ořezávat a dobře se sní kreslí detaily. Kupte si do ní náplně tvrdosti B nebo 2B. Gumu jsem zvolila měkkou od Maped. Obyčejnou tužkou předkresluji všechno včetně vyměřování políček, předepisování písma i kreseb. Tužku si pořiďte takovou, aby se vám s ní příjemně pracovalo.

Není fixa jako fixa. Na obtahování potřebujete tenkou fixu tzv. liner. Do té se nebojte investovat 40 až 60 Kč za kus. Vyplatí se to. Mám zkušenosti s linerem od Centropenu. Bohužel se poměrně rychle vypíše nebo vyschne a hrot se také rychleji otupí. V mém zápisníku používám fixy „uniPin“ tloušťky 0,1 mm až 0,3 mm. Mají pěknou sytou barvu a někdy z nich mám pocit, že nejdou téměř vypsat.

Na rovné čáry používám pravítko a na kulaté zase kružítko. Vypadá to zkrátka lépe. Pravítko je celkem jedno, jaké si pořídíte. Postačí obyčejné školní. Kružítko můžete použít obyčejné nebo s výměnným nástavcem, kam můžete uchytit fixu.

Pokud máte pocit, že opravdu malovat neumíte, můžete to vyřešit jednoduše Washi páskami nebo samolepkami. Kreativitě se meze nekladou.

Rozložení stránky

Bujo

Rozmístění objektů na stránce se anglický říká layout. Důležité je, si říct, jestli chcete měsíční kalendář (monthly), týdenní kalendář (weekly), denní kalendář (daily) nebo sledování nějaké konkrétní aktivity. Poté můžete hledat inspiraci na internetu.

Někdo má rád měsíční přehled a za ním celý měsíc ještě jednou rozepsaný po týdnech.  Výhodou Bujo je, že to není problém. Ve vlastním diáři si můžete dělat, co chcete.

Zápisník nemusí sloužit jen jako diář. Můžete jej použít pro psaní nápadů, poznámek nebo úkolů. Tyto stránky mají také svoje rozvrstvení.

Zvolte si téma

Většina blogerek a youtuberek dodržuje jedno zásadní pravidlo, aby zápisník vypadal dobře. Pokaždé si zvolí téma na jeden měsíc nebo roční období. Obsah poté vypadá tématicky a uspořádaně. Výhodou je to i pro majitele, ten pozná, že už je nový měsíc. Na obrázcích níže vidíte, že jsem si pro srpen zvolila téma vesmír v černobílé variantě. Pro březen (viz výše) jsem si zase zvolila jednoduchý vzhled ozdobený Washi páskami.

Písmo

Anglicky calligraphy nebo heand lettering  se v češtině někdy překládá jako moderní kaligrafie nebo kretivní písmo. Ubezpečím vás, že toto opravdu nepotřebujete umět. Stačí, pokud umíte napsat pěkně hůlkovým písmem nadpis a pracovat s roztažením respektive smršťováním písmen. O letteringu se dozvíte více třeba někdy i na našem blogu (zatím se to také učíme).

Bullet Journal vesmírspce bJ 3

Jak začít?

Když máte vybráno, můžete začít. Nejprve si naměřte okénka (boxy) pro vaše vybrané rozvržení. Tužkou si vyznačte hranice, kam kreslit nebudete. Pokud se podíváte nahoru na fotku „úkoly na léto 2018“ kružítkem jsem si vyznačila kruh, kam jsem nekreslila. Obrázky a texty si načrtněte lehce tužkou.

Když jste s výsledkem náčrtku spokojeni, pak můžete přikročit k obtahování, stínování, šrafování nebo tečkování. Poté vše vygumujte a vybarvěte fixami. Dejte si pozor, aby fixy neprosakovaly.

spce bJ 4

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.