Bylinkové okno

bylinkove_okno_slider
Koriandr, bazalka a tymián v květináči z IKEA (za 19 Kč)

V předchozím článku jste se mohli dočíst, jak si zasadit váš bylinkový truhlík, kde jsem použila byliny z obchodu (supermarketu). Časem jsem zjistila, že bylinky jsou většinou poškozené a některé částečně nebo úplně uschly. Nebo částečně uschnout. Proto jsem se rozhodla, že bylinky vypěstuji ze semínek (viz návod níže).

Jak si vytvořit bylinkové okno? Bylinkové okno je spíše bylinným parapetem na, kterém jsou různé byliny ve větším počtu a různých druhů. Ty se pak rozsází do stejných květináčů (nebo podobných), například všechny jedné barvy a přidělá se k nim štítek (budeme vyrábět v dalším dílu). Obvykle je tato dekorace na kuchyňském parapetu, ale může být i v obýváku, terase nebo na zahrádce v bylinném koutku (bez květináče).

Proč mít bylinky doma? To je správná otázka! Prvním důvodem pro někoho může být, že je to moderní. Pro mě to jsou spíše zbývající důvody a to využití v kuchyni, nezaměnitelná vůně a domácí atmosféra.

Proč si pěstovat rostliny ze semen?

Proč pěstovat rostliny ze semínek? Nespornou výhodou je, že rostlina je již od začátku zvyklá na dané prostředí a není choulostivá. Na rozdíl od těch z obchodu, kterým snad vadí i zatřesení. Říkáte si, že je to těžké? Není! Akorát musíte vědět, s čím začít. S tím vám poradíme.

Také jsem zjistila, že doma vypěstované rostliny mají výraznější chuť, jsou zelenější a vypadají na pohled lépe. Jak jsem již zmínila, aroma je silnější, což oceníte v letní kuchyni, kdy je zelenina výraznější chuti (například u rajčat).

Pro netrpělivé začátečníky

Pro netrpělivé začátečníky tu máme bazalku a tymián, které vám vyrostou do 3 dnů (pokud je máte doma v teple na parapetu). Takže za 3 dny můžete sledovat, jak jsou vyšší a vyšší a nakonec za měsíc je můžete začít pomalu konzumovat.

Potřebujeme na první fázi

První fáze je sázení a trvá od doby zasazení do doby, než rostlinka povyroste do výšky asi 10 cm. To je asi měsíc, někde měsíc a půl. Vše záleží na lokalitě pěstování.

  • květináč o průměru 10 cm s dírami na dně
  • nádobu pod květináč
  • hlínu (kypřejší bez velkých kusů)
  • semínka
  • konvička (láhev) s vodou nebo rozprašovač

Do tři čtvrtě květináče nasypejte hlínu. Otočte obal a zjistěte podle obrázku, jak mají být semínka zasazena. Jestli mají být jen 0,5 cm pod povrchem, dosypte ještě trochu hlíny, rozsypejte semínka rovnoměrně po celé ploše a poprašte je hlínou. Vše zalijte a dejte na slunné a teplé místo. Do týdne by se měly objevit klíčky.

bylinkove_okno_1
Tymián po týdenní výsadbě

Potřebujeme na druhou fázi

Po tom, co bylina doroste do určité velikosti, je na obale napsáno, že by se měla přesadit. V případě bazalky, se vytváří trsy po 3 až 5 rostlinách, které budete rozsazovat do větších květináčů nebo to můžete vyřešit velkým truhlíkem a rozsazením po trsech.

  • noviny
  • květináče
  • hlína
  • lopatka
  • rukavice
  • hnojivo (na bylinky)

Postup přesazení

  1. Na rozložené noviny vysypeme květináč s rostlinami (vytáhneme)
  2. Kořeny se budeme snažit opatrně oddělit od sebe, aby nám vzniklo několik menších trsů
  3. Do květináčů nasypeme po dně vrstvu hlíny, trs do ní usadíme (doprostřed) a okolo zasypeme hlínou.
  4. Hlínu okolo jemně stlačíme a zalijeme
  5. Po dalším měsíci můžeme začít bylinku přihnojovat, aby měla dostatek živin

Co rozhodně nedělat?

Nechovejte se k bylinkám jako k miminu, ano zní to divně, ale kontrolovat je dvakrát denně není nutností. Ostatním budete připadat jak blázni. K tomuhle má tendenci sklouznout asi každý pěstitel.

Dávejte si pozor, abyste bylinky nepřelili. Vhodný je květináč s dírkami na dně, aby přebytečná voda vytekla ven a semena neshnila. Opačný případ je vysušení. Optimální je, aby rostlina měla vždy vlhkou půdu. Záleží na klimatu v místnosti, zda budete muset zalívat každý den (jako já v panelovém bytě) nebo jen jednou týdně. Důležité je tedy zkoumat první týden, jak moc květiny čerpají vodu, pokud nemáte zkušenosti.

Tabulky bylin a jejich nejčastější využití

Bylina Využití
Bazalka Vaření: s rajčaty, saláty, sušení
Libeček Vaření: polévky (vývary), omáčky
Majoránka Tradiční česká bylina užívaná do polévek (bramboračka, česnečka)
Máta Vaření, Čaje, Koktejly
Měsíček Čaje, masti
Oregano Vaření (italská kuchyně)
Pažitka Vaření: na brambory, smetanové dipy k masu, do polévek, na chleba s máslem
Petrželka Vaření: bylinkové máslo, na brambory, do polévek
Rozmarýn Vaření: středomořské pokrmy, kuře, hovězí, vepřové
Rukola Vaření: telená úprava, saláty, sandwitch, k vepřovému a hovězímu
Řeřicha Studená kuchyně, na brambory, chleba s máslem…
Stévie Sladidlo pro diabetiky (do čaje například)
Šalvěj Vaření: vepřové, brambory
Čaje
Tymián Vaření: paštiky, středomořské omáčky, ryby, kuře

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.