Bylinkový truhlík

Konec února se blíží a to znamená, že je načase něco zasadit. Co by to mělo být? Minulý rok jsem sehnala cibulky narcisek (článek Jarní dekorace: Narcisky), které na podzim zaschly a teď zas začínají rašit. Takže pokud je stále máte někde z minulého roku v košíku, můžete je vytáhnout na okenní parapet.

Co budeme sázet?

Letos jsem se rozhodla zasadit bylinkový truhlík. Mám moc ráda bylinky v jídle – ať už se jedná o petrželku nebo pažitku na brambory nebo mátový čaj či mojito. Předem si řekněme, které bylinky nejčastěji používáme. Například my se neobejdeme bez pažitky, petrželky, máty, tymiánu, rozmarýnu, oregana, bazalky, majoránky, kopru, stévie, citrónové trávy, bobkového listu a dalších. Jenže ne všechny bylinky mají rády to samé prostředí. Proto se musíme nejdřív rozhodnout, o které bylinky máme zájem a pak se podívat na internet, jaké prostředí mají rády, abychom je mohli zasadit vedle sebe. Já jsem si vybrala koriandr, pažitku a tymián.

bvylinkovy_truhlik_007

Semínka nebo sazenice?

Poté, co jsem v obchodě přišla k semínkům, vybrala jsem si bylinky, tak jsem je zas rychle uklidila do regálu, když jsme zjistila, že stojí 35 Kč a o pár kroků dál mají sazenice za 30 Kč. Ano, cena byla hlavním důvodem, proč jsem si koupila sazenice a ne semínka. V podstatě je ideální si koupit sazenici, pokud chcete bylinky používat ihned. Navíc ze sazenic máte větší šanci, že vám rostlinka vzejde. Na druhou stranu se mi mnohokrát stalo, že sazenice uschly a to jsem se o ně pečlivě starala.

Potřebujeme

 • delší truhlík se spodní miskou (ideální je samozavlažovací)
 • hlína
 • 3 – 5 sazenic, dle délky truhlíku
 • konev s vodou
 • noviny (pokud nepracujete na zahradě)
 • lopatku nebo kuchyňskou velkou lžíci na salát

Postup

 1. Do květináče nasypeme hlínu po dně (2 až 3 cm)
 2. Vyndáme sazenice z květináčů a rozmístíme je rovnoměrně do truhlíku (lepší je nedávat podobné bylinky vedle sebe)
 3. Zasypeme volný prostor hlínou
 4. Zatlačíme hlínu okolo dolů
 5. Pořádně zalijeme

Bylinkový truhlík

bvylinkovy_truhlik_002

bvylinkovy_truhlik_003

bvylinkovy_truhlik_004

bvylinkovy_truhlik_005

bvylinkovy_truhlik_006

 

Kategorie

DIY česky 2023 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.