Bytové úpravy – kde končí DIY

Na internetu najdeme spoustu návodů pro kutily na různé menší stavby jako zahradní domky, přestavby a úpravy bytů, zahrad nebo domů. Kde je ale hranice domácího tvoření (DIY) a kde už je potřeba dodržovat nějaké ty paragrafy? Jsem profesí stavař, takže jsem dala dohromady stručný přehled, který pomůže nestavařům zorientovat se v této problematice.

Vídám celkem pravidelně články a videa s návody na zahradní domky z palet, pergoly, vlastnoručně vytvořené zahradní bazény, nábytek, ale také na přestavbu bytu a lepší využití malých prostor a další bytové úpravy.

Je mezi námi hodně řemeslně nadaných a zručných lidí a velkou část těchto projektů zvládneme vlastními silami. V tu chvíli přichází jedno významné ALE, se kterým se jako autorizovaný stavitel dost často setkávám.

V každé zemi platí nějaká pravidla a zákony týkající se úpravy staveb. To, že něco zvládneme vytvořit vlastními silami bez odborníka ještě neznamená, že se k tomu nevztahují nějaká závazná pravidla. Jak je to tedy u nás? Kdy se jedná ještě o DIY a mohu si dělat, co mi moje dovednosti dovolí a kdy už se jedná o činnost, která podléhá nějakému právnímu řádu? Na to se teď podíváme.

Obecně můžeme bytové a zahradní projekty rozdělit do čtyř kategorií:

  1. Vnitřní úpravy bytu nebo domu
  2. Úpravy na obálce domu (fasáda, balkon, apod.)
  3. Stavby na zahradě
  4. Nábytek

Vnitřní úpravy bytu nebo domu

Všeobecně si lidé myslí, že co si dělají doma za zavřenými dveřmi je jen jejich věc. Není to tak úplně pravda.

Žádnému ohlášení nepodléhají práce údržbové a práce na nenosných konstrukcích. To znamená, že si můžete dle libosti vymalovat, měnit dveře, podlahovou krytinu, seškrábat a provést novou omítku, tapetovat, natřít radiátory novou barvou, vyměnit parapety oken a další podobné práce.

Výstražné světlo by mělo zablikat pokud se chcete pustit do bourání. Propojování místností a změny dispozice jsou dnes poměrně častou úpravou.

Pokud zasahujete do nosné konstrukce – tzn. do nosných zdí (nemusí být jen po obvodu domu) nebo stropu, máte povinnost ohlásit práce stavebnímu úřadu v podstatě vždy. S tím souvisí povinnost nechat vyhotovit dokumentaci autorizovanou osobou (projektant s odpovídajícím razítkem). Při větším rozsahu prací může dojít i na stavební povolení.

V případě, že bouráte část nebo celou příčku není situace až tak jasná. Jednak byste se vždycky měli poradit s odborníkem, i příčka může podepírat strop nebo nést částečně schodiště. Chcete-li bourat příčku v bytovém nebo panelovém domě, měli byste činnost vždy nahlásit na sdružení vlastníků a stavebnímu úřadu.

Každý vlastník nemovitosti má povinnost vést aktuální stavební dokumentaci nemovitosti. U bytových domů má i vybourání příčky vliv na to, zda třeba sousedovi v budoucnu stavební úřad povolí probourat nové dveře do nosné zdi.

Úpravy na obálce domu

Podle stavebního zákona, pokud měníte vzhled budovy, podléhají práce vždy stavebnímu povolení nebo ohlášení.

Co je změna vzhledu budovy? např.:

  • změna tvaru střechy, její zvýšení nebo snížení, změna druhu střešní krytiny
  • bourání nebo stavba komínu
  • výměna zateplení fasády
  • prorážení nových otvorů do obvodových zdí
  • výměna oken – změna velikosti oken, vybourání nebo zazdění okna/dveří
  • přístavba verandy či vnějších schodů apod.

Co není změna vzhledu budovy:

  • nový nátěr fasády/dřevěného obložení/okenních rámů
  • výměna dveřního křídla
  • výměna zábradlí v okně za nové ve stejném rozměru a tvaru
  • montáž antény na jiné místo

Jak je to s balkony a lodžiemi v bytových domech?

Ve většině případů, pokud jste majitelem bytu, lodžie ani balkon vám nepatří, ale jsou zahrnuty do společných prostor a vy je máte ve výhradním užívání. Je to kvůli rozhodování o obálce domu, tedy např. při výměně zateplení fasády, aby se nemusel od každého zvlášť vyžadovat souhlas s přístupem k fasádě na balkoně.

Z toho vyplývá, že ve většině případů máte možnost bez omezení provádět údržbové práce, postavit si na balkon židličku, sušák, co se vám líbí. Nemáte ale bez souhlasu majitele celého domu (tedy většinou SVJ) možnost měnit barvu fasády, zábradlí nebo opravovat vážnější poškození na konstrukci. To by mělo vždy proběhnout alespoň oznámením přes SVJ.

Stavby na zahradě

Ze zkušeností, které jsem nasbírala za víc než 20 let ve stavebnictví, vyplývá, že nejvíc nedorozumění se stavebním úřadem vzniká ohledně drobných staveb na zahradách.

Zjednodušeně je to tak, že stavebnímu řízení (dle složitosti stavby ohlášení nebo povolení) podléhá každá stavba, která je pevně spojená se zemí. Takové stavby se pak řídí i z toho plynoucími pravidly, normami a nařízeními.

Co to znamená pevně spojená se zemí? Zjednodušeně:

  • stavba má základy do země (betonové patky, pasy…)
  • stavba má základovou desku
  • stavba je zapuštěna / „zavrtána do země“ a fixována v zemi

Mezi stavby, se kterými musíme na stavební úřad, patří oplocení pozemku, zahradní domky a pergoly se základovou konstrukcí (nemusí být do nich zavedena elektrika ani voda), zapuštěné bazény, bazény betonované na místě, garáže, dílny, domovní čistírny odpadních vod, zapuštěné nádrže na dešťovou vodu apod.

Hlavu si nemusíte lámat s lemováním záhonů, sušákem na prádlo apod. a také třeba nový nátěr latěk plotu a výměnu shnilých kousků nemusíte nikomu hlásit.

Nábytek

Nábytek je mobilní, není pevně spojen se zemí. Pro použití v domácnostech nepodléhá žádným normám a je jen na Vás, jaký si vyrobíte nebo jak si ho vylepšíte. Tady máme ruku volnou k tvoření.

Slovo na závěr

POZOR! Některé paragrafy stavebního zákona nejsou úplně konkrétní a tak si různé stavební úřady kladou různé podmínky. Pokud si nejste jisti, jestli třeba výměna oken za nová, i když neměníte tvar a velikost, u vašeho úřadu nezpůsobí problém, zajděte se dopředu na úřad zeptat. Vždy je lepší zeptat se zbytečně než platit pokutu za černou stavbu nebo náklady na odstranění stavby. Někteří sousedé bývají velmi aktivní v komunikaci s úřady a nenechají si dění v okolí pro sebe.

Také každé společenství vlastníků může mít svoje stanovy, které upravují co a jak se musí projednat a co je čistě na uživateli bytu.

Konkrétní podmínky je prostě lepší si vždy ověřit.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.