Co je řezací plotr

Řezací plotr je zařízení, které vyřezává do různých materiálů. Díky němu si můžete vytvořit vlastní potisky na tričko, výseky z papíru, střihy z látky, samolepky a spoustu dalšího.

Co je řezací plotr, neboli řezačka?

Řezací plotr by se dal přirovnat k tiskárně, která obrázky netiskne barvou, ale vyřezává.

plotr-vyrez

Vyřezávat můžete z papíru, z nažehlovací či samolepící folie, šablonových materiálů, koženky, látky, filcu, kartonu a dalších materiálů do 2 mm tloušťky.

IMG_7025

Plotrů je samozřejmě více typů, my jsme si zapůjčily z firmy ForArt (www.forart.cz) typ CAMEO. Jedná se o trochu větší plotr, se kterým ale můžete vyřezávat až na 3 m dlouhou folii.

K čemu plotr slouží?

Určitě ho oceníte, pokud budete potřebovat vyříznout mnoho stejných tvarů, nebo nějaké hodně malé tvary či jemné detaily. V takovém případě vám plotr ušetří spoustu času. Využijí ho jak jednotlivci pro domácí tvoření, tak třeba firmy na vlastní polepy, potisky na trička, nebo školy (Míša může potvrdit – učí na základce a plotr využívá pro výuku i dekorace ve škole).

polstar

Pravdou je, že cena za plotr se nezdá úplně malá, ale když budete s plotrem pracovat častěji, brzy se vám investice vrátí.

Jak přesně to funguje?

K plotru si do počítače stáhnete program (Silhouette Studio), který je zadarmo a v češtině. V něm si snadno připravíte obrázek, který budete chtít vyříznout. Musím říct, že nás opravdu překvapilo, jak snadno se s programem pracuje. Troufám si tvrdit, že to zvládne opravdu každý. Nepotřebujete žádné znalosti počítačů, grafických programů, ani kreslení. Můžete použít třeba obrázek z internetu a ten si na pár kliknutí v programu upravíte na vyříznutelný objekt, na další kliknutí pošlete do plotru a pak už jen čekáte na výsledek.

Pokud vám pořád není tak úplně jasné, k čemu byste plotr kreativně využili, mrkněte na naše úvodní video, ve kterém máme spoustu ukázek hotových výrobků. A brzy se můžete těšit na sérii videí, kde ukážeme konkrétní návody a nápady na tvoření s plotrem.

 

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.