Dárek pro paní učitelku

Jednou si paní učitelka našeho malého o vysvědčení posteskla: „No jo, tolik krásných kytek, ale já jedu zítra na dovolenou a neužiju si je.“ Čím jsme paní učitelku potěšili a jaké dárky vlastně učitelky opravdu ocení? Dozvíte se v tomto článku.

Od té doby nenosíme paní učitelce kytku nebo bonbonieru. Vždy vybereme nějakou maličkost, která se nekazí a pěkně ji zabalíme. Letos jsme vybrali se synem pro paní učitelky čaje v krásné krabičce.

Jak zabalit dárek tak, aby byl vidět jeho hezký obal a paní učitelka poznala, že to přece jen je trošku k jídlu a mohla si ohlídat datum spotřeby? Je to snazší než si myslíte, pojďte to zkusit s námi.

Na dárek pro paní učitelku budeme potřebovat:

  • karton (pevnější, třeba krabice od bot)
  • zbytky balicího papíru
  • izolepa, oboustranná izolepa
  • nůžky
  • tužka a pravítko
  • stuha
  • tavná pistole a drobnosti na ozdobení
  • dárek (třeba kvalitní čaj)

Nejprve si připravíme dva kartony pro každý dárek. Potřebujeme čtverce nebo obdélníky na každé straně o cca 1,5 cm větší, než je základna krabičky (tedy +3cm k oběma rozměrům). Náš čaj má základnu 7 x 8 cm, připravila jsem dva kartony 10 x 11 cm.

Každý karton zabalíme do dárkového papíru. Papír ustřihneme tak, aby jeho délka byla dva a půl krát šířka kartonu. Šířka papíru by měla být o cca 2-3cm větší na každé straně (dohromady 4-6 cm).

Spodní karton otočíme lícovou hezkou stranou beze spojů nahoru a doprostřed nalepíme kousek oboustranné izolepy. Pak na prostředek postavíme dárek a lehce přitiskneme. Oboustranná izolepa přidrží dárek na místě, aby po kartonu neklouzal, z balení nevypadl a dobře se zavazoval. Horní karton umístíme opět hezkou stranou bez spojů nahoru, takže oboustrannou izolepu nalepíme na spodní část se spoji a přilepíme na dárek z vrchní strany.

Připravené dárečky zavážeme jednoduše křížem přes prostředky jednotlivých stran. Správnou délku stuhy měřím tak, že stuhou dárek nanečisto omotám bez utahování a přidám cca 30-40 cm na mašličku.

Konce mašle přetažením přes hranu nůžek natočíme do spirály. Aby konce zůstaly pěkně natažené, můžeme je lehce přichytit kouskem průhledné lepicí pásky.

Horní stranu dárku můžeme ještě lehce přizdobit. My jsme tavnou pistolí přilepili umělý kvítek a knoflíčky ve tvaru srdce, aby paní učitelky věděly, že je má Ála rád.

Tipy na závěr

  1. Tento způsob balení se hodí pro dárky, které mají rovnou horní a dolní stranu …. různé krabičky, sklenice, hrnečky…
  2. Balicí papír vybírejte s decentním vzorem, aby vynikl obal dárku.
  3. Pro tmavé výrazné dárky vyberte balicí papír světlý a naopak.
  4. Karton je vhodné zvolit tvrdší např. krabice od bot, měkký karton nebo čtvrtka se budou při uvazování stuhy ohýbat.
  5. Pokud nemáte žádné přízdoby nebo tavnou pistoli, použijte třeba dvoubarevnou stuhu a uvažte na horní straně mašli nadvakrát, udělá pěkný objem a efekt jako zdobení.
  6. Pokud máte paní učitelek víc, je vhodné nahoru na mašli přivázat jednoduchou jmenovku.

A co na to paní učitelka? Na reakci Aleškovy paní učitelky si ještě budeme muset počkat, ale zeptali jsme se alespoň naší autorky Katky, která je učitelka, jaké dárečky jí udělají největší radost.

Je to přesně tak, jak píše Janča. Každý rok se snažím na konci školního roku nenápadně navést rodiče, aby mi nekupovali květiny nebo čokolády. Většinou hned stejný den, co rozdám vysvědčení, odjíždím na tábor a vracím se za tři týdny. Kytek si tedy moc neužiji.

Čokoláda je fajn, ale vydrží mi většinou až do pololetí, kdy dostanu další várku. Snažím se nenápadně rodičům naznačit, že ideální dárky jsou třeba čaje, sýry nebo kancelářské potřeby. Mám ráda barevné sešity, pastelky nebo progressy. Jednou jsem dostala velkou krabici plnou razítek, které dětem dávám do notýsků. Nebo domácí marmelády. Nakreslený obrázek od dítěte také moc potěší. Jsem ráda, když je vidět, že si někdo dal záležet a vymyslel něco originálního.

Zatím nejlepší dárek, který jsem dostala byla hůlka Hermiony Grangerové, protože chlapeček doma vyprávěl, že paní učitelka má moc ráda Harryho Pottera. To, že mě dítě nějak vnímá a poslouchá a že si všimne, co mám ráda, mě dostane do kolen.
A když už kytku, tak v květináči :)

~ Katka, učitelka v přípravné třídě na ZŠ, skautka a přispěvatelka blogu DIY česky.

A co nosí vaše děti paní učitelce na konci roku? Podělte se s námi na Facebooku.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.