Dávkovač mýdla ze skleněné láhve

Zbylo vám po silvestrovských oslavách pár pěkných skleněných lahví? Máme využití zvláště pro ty menší, třeba od rumu nebo likérů. Vyrobíme si z nich originální dávkovač na mýdlo, šampon, saponát nebo desinfekci.

Budeme potřebovat

  • menší prázdnou skleněnou láhev
  • dávkovací pumpičku
  • dekorace (samolepicí fólie, permanentní fix, nůžky…)

Dávkovací pumpička – délka: Pokud vám bude stačit pumpička z původního balení mýdla, určitě ji využijte. Většinou ale láhve od likérů bývají vyšší, takže bude potřeba pořídit delší pumpičku. Prodávají se i dlouhé ke kanystrům, takže dostatečnou délku určitě najdete. Delší nevadí, trubička se dá uříznout.

Dávkovací pumpičkašířka: Více problematická bude asi šířka hrdla a závitu pumpičky. V mém případě naštěstí závit pumpičky seděl přesně na hrdlo láhve. Pokud se vám nepovede najít správnou šířku a závit (nebo láhev závit vůbec nemá), nezoufejte, i s tímhle si poradíme. Stačí vzít korkovou zátku (lepší jsou ty širší od sektu či likérů). Upravíme na šířku hrdla láhve pomocí nožíku. Pak do středu korku vyvrtáme naskrz díru po celé jeho délce. Tou provlékneme trubičku od pumpičky a celé zasadíme do láhve.

Dekorace: Záleží jen na vás, jestli chcete láhev nechat jen tak (některé jsou opravdu pěkné a další úpravy nepotřebují), nebo zvolíte nějakou dekoraci. Může to být decoupage (ubrousková) technika, barvy na sklo, samolepka s nápisem jako v tomto případě… Tady se rozhodně kreativitě meze nekladou.

Jak na to

Z láhve nejdříve odstraníme etiketu. Ideální je nechat láhev namočenou v teplé vodě. Zbytky lepidla pak nejlépe odstraníme škrabkou na sklokeramickou desku, která by neměla láhev poškrábat.

Samotnou láhev můžeme ještě dozdobit, nebo ji nechat i bez zdobení. Já jsem zvolila samolepicí fólii s nápisem a drobným dekorem pomocí permanentního fixu.

Bohužel fólie měla trochu lesklejší povrch, takže se na ní fix příliš dobře nechytal (můžete vidět rozpité a neostré okraje linky). Pokud máte podobný materiál, případně třeba používáte ubrouskovou techniku, doporučuji po zaschnutí vše dobře přelakovat voděodolným lakem. Přece jen bude lahvička umístěna v koupelně u umyvadla.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.