Decoupage (ubrousková) technika

Možná jste už slyšeli o ubrouskové technice, možná ji znáte pod francouzským názvem decoupage. A pokud ne, jste tu správně, protože v tomto článku si všechno o této technice povíme.

Trocha historie

Název pochází z francouzského slova „decouper“, což v překladu znamená „vyřezávat“. Tato výtvarná technika má počátky v 18. století. Původně však nešlo o nalepování ubrousků, ale o vrstvení různých materiálů. Ve francouzské decoupage se mísilo mnoho stylů a technik.

Co na decoupage budeme potřebovat?

Základem je tekuté decoupage lepidlo, které seženete ve výtvarných potřebách nebo lepších papírnictvích. Na rozetření lepidla se bude hodit středně velký jemný štětec. Dále budeme potřebovat ubrousky na decoupage s nějakým zajímavým potiskem. Ubrousky nejsou nijak speciální, jen by měly být minimálně 2-vrstvé, ideálně 3-vrstvé. Také doporučuji vybírat velikost vzoru na ubrousku podle velikosti předmětu, který budete dekorovat – u menších předmětů volte spíše drobnější vzory. Na vystřihnutí menších vzorů se budou také hodit nůžky. Vhodné je pak hotový výrobek přelakovat průhledným lakem, opět se prodává tekutý, podobně jako lepidlo na decoupage.

Pro jaké povrchy je tato technika vhodná?

Obecně na všechny nesavé povrchy. Můžete ji využít na dřevo, kov, kámen, plast, ale i třeba na skořápku vajíčka.

Lépe se vám budou polepovat rovné a souměrné povrchy. U těch kulatých bude potřeba ubrousek možná trochu nastřihnout, případně vybírat drobné vzory a ty aplikovat jednotlivě.

Jaký je postup?

  1. Předmě, který budeme dekorovat, si očistíme a případně osušíme.
  2. Vystřihneme si z ubrousku jednotlivé části, které chceme nalepit a ponecháme si jen tu vrchní (potištěnou) vrstvu ubrousku. TIP: Pokud chcete mít opravdu hladké okraje u ubrousku, je lepší ubrousek odtrhávat, než vystřihovat. Ne každý motiv to však dovolí.
  3. Dekorovaný předmět natřeme tenkou vrstvou lepidla a přilepíme ubrousek, který přetřeme další vrstvou lepidla. To rozetíráme od středu do krajů a vyhlazujeme případné nerovnosti a bublinky. TIP: Lepidlo poměrně rychle zasychá, proto pokud nepolepujete plochu celým ubrouskem, doporučuji si natřít vždy kousek, přilepit ubrousek, přetřít zvrchu a takto postupně pokrýt celý předmět.
  4. Lepidlo necháme zaschnout a nakonc přelakujeme bezbarvým lakem.

TIP: Nezapomeňte štětec po práci důkladně umýt, než lepidlo zaschne. O pár štětců jsem už takhle přišla.

Další vychytávky

Pokud by vám barva předmětu nekorespondovala s podkladovou barvou ubrousku, můžete dekorovaný předmět nabarvit podkladovou barvou.

Oblíbenou vychytávkou je také použití krakelovacího laku, který vytvoří starobylý (popraskaný) vzhled výrobku.

Návody s decoupage technikou

Podívejte se do kategorie decoupage nebo na výběr konkrétních článků níže.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.