Dekorační vajíčko – artyčokový patchwork

Máte doma nevyužité zbytky stuh v jarních barvách? Jednoduchým způsobem z nich vytvoříme dekorační vajíčko technikou artyčokového patchworku.

Co budeme potřebovat

  • polystyrenové vajíčko
  • kousky barevných stuh
  • krátké špendlíky
  • 4 špendlíky s barevnou hlavičkou (není nutné)
  • nůžky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejlépe se pracuje se stuhami o šířce 2 – 3 cm. Připravíme si kousky, které mají délku jednou takovou než šířku. Např. u stuhy šířky 2 cm bude kousek dlouhý 4 cm. Na začátek budeme potřebovat čtyři kousky. Každý kousek stuhy složíme do trojúhelníku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Připravíme si první čtyři trojúhelníčky a čtyři špendlíky s barevnou hlavičkou a krátké špendlíky s obyčejnou hlavičkou. Můžeme použít i klasické špendlíky na nástěnky. TIP: S kratšími špendlíky se pracuje lépe, bez problémů jsem je sehnala v galanterii.

Na špičce polystyrenového vajíčka si najdeme střed. Většina polystyrenových tvarů má na středu špičky značku, protože tvary jsou vyráběné v symetrických formách. První trojúhelník přiložíme špičkou do středu špičky vajíčka. Špendlík s barevnou hlavičkou zapíchneme právě ve špičce, spodní kraje připíchneme obyčejným špendlíkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako druhý umístíme trojúhelníček proti prvnímu a potom zbylé dva do mezer.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na druhou řadu si nachystáme zase čtyři dílky složené do trojúhelníku. Dílky umístíme na vajíčko cca 2 – 3 mm pod první trojúhelníčky. Druhou řadu už nešpendlíme do špičky, ale dílky připíchneme obyčejnými špendlíky v rozích spodního okraje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na třetí řadu si nachystáme opět čtyři dílky. Umístíme je opět 2 – 3 mm po druhou řadu. Dílky nedáváme pod sebe (špičku pod špičku), ale umístíme je na střed mezery. Špička trojúhelníku míří na střed mezery mezi dvěma dílky horní řady. V dalších řadách používáme vždy čtyři dílky, které dáváme cik cak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokračujeme pořád stejně, odkud se nedostaneme na spodní část vajíčka. Když se tvar vajíčka začne zužovat a dílky v řadě se nám začínají překrývat přes sebe. Pro poslední řady na spodu vajíčka rohy připravených trojúhelníčků založíme dozadu, aby byl dílek na šířku poloviční.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dokončíme poslední řady zúženými dílky. Pokud bude vajíčko stát na podložce, máme hotovo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tipy na závěr

  • výhodnější jsou kratší špendlíky, dají se sehnat v galanterii, vajíčko nebude tak těžké, jako s klasickými nástěnkovými špendlíky
  • když použijete stuhu, která má po obvodu drátek, budou trojúhelníčky držet složené. Na hotovém vajíčku si pak můžete s trojúhleníčky pohrát a třeba jim ohnout špičky dolů
  • vajíčko můžete napíchnout na špejli a použít jako zápich, spodní část vajíčka pak doupravíme kolem špejle třeba mašlí nebo tavnou pistolí přilepíme pár peříček
  • vajíčko můžeme také použít k zavěšení, je poměrně lehké, takže stuhu k zavěšení stačí přišpendlit, případně ji můžeme přilepit tavnou pistolí

 

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.