DIY pořadač na sešity

Škola klepe na dveře! A já přemýšlela, co se může hodit školákům, studentům i pořádku milujícím lidem. Vyrobte si pořadač na sešity, díky kterému budete konečně mít pořádek v učení i v dokumentech.

Klasika, škola začne a první co všichni udělají je, že začnou nakupovat sešity. Ty pak někteří vylepší (článek: sešity do školy) nebo si rovnou vytvoří vlastní. V každém případě se stane jedna věc – všechny nové školní pomůcky vytvoří jednu velkou hromadu. A z té hromady sešitů a učebnic budete každý den tahat ty správné pomůcky pro další den. Bohužel sešity se nedají postavit jako knihy, a proto vznikly pořadače na dokumenty.

Pořadač se dá zakoupit v papírnictvích či kancelářských potřebách za dost mastnou sumu peněz (na to, že je to vlastně „jen“ papír). Problém jsou i rozměry. Do pořadače se většinou vejde jen pár sešitů. A proto jsem se rozhodla, že si vytvořím vlastní pořadač, s většími rozměry a o dost hezčím designem, než je aktuálně na trhu. Tak jdeme na to!

Potřebujeme

 • lepenku (tvrdý karton) o tloušťce 1 až 2 mm
 • řezací nůž
 • podložku na řezání
 • pravítko
 • tužku
 • tekuté lepidlo
 • lepidlo na tenký papír
 • papíry na překrytí

Lepidlo na slepení lepenkyJaké zvolit lepidlo? Asi nejzásadnější otázka. A také skvělá příležitost otestovat další produkt z balíčku od tesa tape. Lepidlo na slepení kartonu (lepenky) musí být husté a tekuté, aby drželo na hranách a zároveň se pevně přilepilo ke straně. K tomu se perfektně hodilo tekuté lepidlo tesa tape s tenkým nástavcem. A musím uznat, že se s ním pracovalo opravdu pohodlně. Určitě bych s ním, ale nelepila tenký papír. Na ten je lepší použít lepidlo v tyčince nebo lepidlo na pásce.

Postup

 1. Nařežeme si jednotlivé díly z lepenky (pro 1,5 mm). Já jsem použila díly o velikostech:
  • boční díl je z obdélníku  23×25 cm, zkosení končí na 10 cm výšky a začíná na 6 cm délky
  • přední díl je obdélník 13,3×10,2 cm
  • zadní díl je obdélník 13,3×25,2 cm
  • spodní díl je obdélník 13×22,7 cm
 2. Obkreslíme a vystřihneme díly na papír, který bude na povrchu lepenky (na obrázku je modrý a zelený).
 3. Díly lepenky slepíme dohromady a necháme je zaschnout.
 4. Nalepíme podkladový bílý nebo barevný papír. Pokud jsme volili zaoblený řez po krajích, musíme papír nařezat.
 5. Nalepíme dovnitř i ven barevný papír.

Fotky

Nařežeme lepenku na jednotlivé kusy.

Vyřízneme dvakrát boční stěnu. Pokud bychom nechtěli dělat vlnovou hranu, můžeme obdélník jen rovně seříznout. Dále potřebujeme stejně širokou přední a zadní stěnu boxu. Spodní stěna by měla být buďto větší (pokud na spodní stěnu lepím boční stěny) nebo menší (pokud lepím boční stěny okolo spodní).

poradac_03

Ke slepení stěn jsem použila tekuté průhledné lepidlo s praktickým úzkým dávkovačem. Pokud by dávkovač nemělo, musela bych ho nanášet štětcem (ten nezapomeňte ihned po dokončení lepení umýt).

poradac_05

Jako podkladový papír jsem zvolila bílý papír o velikosti 13 s gramáží 100 g/m2. Ten jsem nalepila pomocí lepidla v tyčince.

poradac_06

Asi 1 až 2 milimetry od okraje jsem nařezala zbytek papíru, abych ho mohla ohnout a přilepit dovnitř. Poté už jsem jen nalepila barevné papíry dovnitř a na povrch desek.

poradac_08

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.