DIY vánoční pohledy

Vytvoření vlastního vánočního pohledu není problém. Postačí vám k tomu čtvrtka, tiskárna, nůžky a například razítka. Pak už stačí jen nalepit známku a odeslat.

Posíláte každý rok vánoční pohled kupovaný na stánku? Letos to můžete změnit a vytvořit svoji originální pohlednici, která jistě neskončí v krabici se všemi ostatními pohledy! Navíc tyto pohledy můžete tvořit s dětmi. V článku najdete návody na nejrůznější techniky. Na své si přijdou malíři i nemalíři.

Potřebujeme (základ)

  • tvrdou čtvrtku gramáže 180 g/m2
  • tvořivý materiál (viz níže dle techniky)
  • nůžky /řezák
  • pravítko
  • černý fix
  • tiskárna (nemusí být)

Pokud nejste šťastlivci a nemáte tiskárnu, pak si nezoufejte! Klasická pohlednice je velikosti 1/4 obyčejné čtvrtky A4. Její velikost je 14,8 × 10,5 cm. Z jedné čtvrtky vytvoříte 4 pohlednice. Poté černým fixem a pravítkem můžete vytvořit šablonu na adresu (dle obrázku).

rozmery

Rozměry pohlednice jsou 14,8 × 105 cm.

Když tiskárnu máte, můžete si táhnout naši šablonu na konci článku a předtisknout si zadní stranu. Práce se o dost usnadní a pak čtvrtku stačí jen rozřezat na 4 části.

V některých výtvarných obchodech například www.vytvarnepotreby.cz se dají pořídit pohlednice na cesty. Princip by měl spočívat v tom, že na vaší dovolené namaluje krajinu nebo pocit a pohled odešlete. Já jsem si pořídila jeden blok pohledů „Akvarelový blok Daler Rowney pohlednice“ tj. 12 kusů za 126 Kč.

Perokresba a akvarel

Pokud patříte mezi výtvarné nadšence, určitě neváhejte použít tuš a „anilinky“ („akvarelky“).

Skener_20151115 (2)

Použitá je tuš Indian ink od Takens, KOH-i-NOOR Barvy brilantní.

Potřebujeme

  • Tužka, guma
  • Redispero se slabým hrotem (od 27 Kč)
  • Kvalitní tuš – 60 Kč
  • Anilinové barvy (novodobá náhražka) – 50 Kč
  • Tenký štěteček – od 10 Kč

Postup

  1. Obyčejnou měkkou tužkou si předkreslíme obrázek. Je vhodné si narýsovat střed papíru, pokud kreslíte něco podobného jako je jelen. Když kreslíte větší obrázek, například krajinu, rozdělte strany na třetiny a na spojnice těchto třetin umístěte vaše objekty (například vánoční stromek). Ve zlatém řezu budou objekty vypadat lépe.
  2. Namočte špičku hrotu redispera do tuše a začnete kreslit, respektive obtahovat, co má být vidět.
    1. Pravák: Začíná kreslit od levého horního rohu.
    2. Levák: Začíná kreslit od pravého horního rohu.
  3. Po zaschnutí  tuše vygumujte čáry tužkou (nebo je tam nechte přiznané)
  4. Vybarvěte obrázek barvami

Razítkování

Razítkování je báječný způsob, jak ozdobit jmenovky na dárky, přáníčka nebo pohlednice. Výhodou razítek je, že je mohou používat děti a dokonce i dospělí, kteří tvrdí, že neumí kreslit. Razítkovat můžete barvami nebo embossovat pomocí embossovacího prášku. Obrázek pak můžete vybarvit například fixami nebo anilinovými / akvarelovými barvami.

Tvoření s dětmi

Děti mohou na pohlednici obtisknout ruku, namalovat vánoční stromeček nebo sněhuláka. Můžete také kombinovat techniky s kolážemi z fotografií či jiných výstřižků. Inspiraci se meze nekladou. Děti nepochybně vymyslí, co se dá s pohlednicí udělat.

Washi pásky

Módní záležitostí je zdobení pomocí pásek z rýžového papíru. Proč to tedy nezkusit? Více o tomto trendu se dozvíte v článku Šílenství jménem WASHI.

obrázek z www.cz.pinterest.com

Šablony ke stažení

Soubor Stáhnout
Zadní strana pohlednice (pdf) stáhnout

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.