DIY vinotéka

Nedávno jsem musela vymyslet dárek pro svého tátu k narozeninám. Jenže, co mu dát? Chtěla jsme něco, co by mu udělalo radost a bylo jasné, že to je ode mne a mojí sestry. Jenže co?

A pak mě to napadlo před rokem. U sousedů jsem ve sklepě viděl videotéku přes celou zeď z vínovek. To bylo to pravé.

Před pár měsíci začalo vyměřování sklepa, návrhy, představy a  hlavně hledání oněch vínovek. Hledejte něco, co nevíte, jak se jmenuje. Nakonec jsem objevila, že tyto vínovky vyrábí firma Heluz. Nakonec jsme je objednali a mohli začít stavět.

heluz_vinovky
Vínovky od firmy Heluzu

Nákup a stavba

Objevili jsme vínovky, jenže, ty jsme museli nechat objednat, protože v Čechách nejsou běžně na skladě. K tomu jsme si přikoupili červené betonové cihly jako sokl. Zjistili jsme, že vínovky jsou poměrně dost křehké. Pro zboží jsme museli zajet s vozíkem. Dávejte si pozor, zda budete chtít materiál odvézt na paletě (+ 300 Kč), je za to příplatek. Cesta s vozíkem za autem byla dobrodružná, neustále jsem sledovala, zda se někde něco nesype, nepojíždí a nepadá na auto za námi. Upozorňuji, že jsem neřídila.

Myslím, že jet s vozíkem, byla ta nejsnazší část, druhá část byla, odnosit všechno do sklepa. Pro vaši představu, 50× vínovky a 15 cihel. Naštěstí jsme měly (my holky) silného pomocníka.

Ve sklepě bylo potřeba srovnat podlahu. To jsme udělali pomocí lepivé směsi, přiznávám, že tuto část jsem nechala na chlapovi. Sokl na, který jsme následně chtěly s mámou stavět, jsme musely týden nechat zatvrdnout. Mezitím nám pánové rozřezali několik tvárnic na poloviny, pro doplnění míst. A pak to bylo poměrně snadné.

Začali jsme lepit jednotlivé vínovky. Už při nákupu tvarovek nastal problém, čím budeme spojovat jednotlivé díly. Protože náš sklep je velmi vlhký, zvolili jsme silikon „šrouby a hřebíky“. Což se následně ukázalo jako chyba. Měli jsme zvolit maltu nebo lepidlo, které by nám vytvořilo spáry, a tím se nerovnosti tvarovek vyrovnaly. To jsme ale už měli rozestavěno. Nezbývalo, než práci dokončit se silikonem.Vždy jsme je pojili (tvořili vazbu). A další rada pro vás a poučení z našich chyb: je nutné stavbu nějakým způsobem ukotvit ke zdi, nejlépe v průběhu stavění. Každou řadu jsme vodováhou přeměřovali, zda je vše opravdu rovné. A tadá! Za dvě hodinky byla vinotéka na světě.

Teď už nám zbývá jen jediný problém – vinotéku zaplnit!

vinoteka_01

Hotová vinotéka ve sklepě

Ceny

Cena vínovek je rozdílná podle toho, kde ji koupíte. Viděla jsme cenu 38 Kč za kus a i 60 Kč za kus. Nejlepší si nechat napočítat cenu a následně porovnat několik stavebnin.

Cena lepidla je rozdílní od použití a nákupu. Rozhodně nedoporučuji chodit někam do OBI a podobných kutilských obchodů. Stavebniny jsou lepší a levnější. Navíc vám určitě poradí. My jsme spotřebovali cca 2 tuby „šroubů a hřebíků“ to je cca 280 Kč.

Cenu malty vám nepovím, použili jsme zbytek, který byl na chalupě, ale nic drahého to není, myslím, že cena nepřesáhne 160 Kč

Fotodokumentace

 

 

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.