DIY zkratka

Co znamená zkratka DIY a proč ji používáme? A také malé zamyšlení nad tím, co vlastně pro mě DIY je a proč mě baví.

Co DIY znamená?

DIY [čti: dý áj wáj] je zkratka z angličtiny, Do It Yourslef [dů it jórself] – doufám, že můj přepis výslovnosti přežili všichni angličtináři. Do češtiny se DIY často překládá jako „vyrob si sám“, někdy také jako „udělej si sám“. Sami ale asi uznáte, že tyto překlady zní poněkud krkolomně, někdy až směšně. A proto, i když radši používáme české výrazy, než nějaké anglicismy, jsme se rozhodly pro použití zkratky DIY v názvu našeho blogu.

Další výrazy, se kterými se v češtině setkáváme: kreativní tvoření, kreativní projekty, výtvarné tvoření a podobně.

A pod čím vyhledávat v angličtině? Nejčastěji to bývají výrazy crafts, craft projects, diy, diy projects, do it yourself…
pstrosi_kraslice

Malování velikonoční kraslice na pštrosí vejce.

O co vlastně jde?

Ať už tomu říkáme jakkoli, pod DIY se toho skrývá opravdu hodně. Celý koncept ale spočívá v tom, že si danou věc vyrobíte sami místo toho, abyste si ji koupili v obchodě. Může to být jen přívěsek, čelenka nebo celé foto album, nebo si vyrobíte kabelku, ušijete šaty, zrenovujete nějaký starý kus nábytku, vytvoříte dekoraci do bytu… Možnosti jsou v podstatě neomezené.

Video: vánoční polštáře

Zvládnete si ušít i polštářky.

Proč?

  1. Nižší cenou už dnes můžeme DIY odůvodnit málokdy, protože máme možnost si spoustu již hotových věcí objednat za pár dolarů z Číny.
  2. Někdy vám ale nesedne úplně barva produktu, velikost, nebo nějaké další vlastnosti. Když si něco vyrábíte sami, máte volnou ruku a vše si můžete navrhnout podle sebe.
  3. Každý kousek je originál! Ať chcete nebo ne, asi nikdy se vám nepovede udělat dva úplně stejné kousky. Berte to jako výhodu. Nepracujeme totiž jako stroje, neděláme sériovou výrobu. A v tom je to kouzlo!
  4. Pro spoustu lidí je to ideální forma relaxace. Je to změna od koukání do obrazovky. A při tvoření zapojíte také zase trochu jinou část mozku. Ne náhodou bývají rukodělné dílny součástí terapie v léčebných zařízeních.
  5. A pak tu je pocit, který některým lidem prostě nedokážete vysvětlit. Já bych ho přirovnala ke kombinaci radosti a hrdosti, že jsem právě něco vytvořila vlastníma rukama. 

A proč tvoříte vy? Napište nám do komentářů pod článkem.

img_5242

Vyrobte si dekoraci ze svých cest.

Kde si o DIY přečtu víc?

Všechny naše návody najdete v rubrice DIY,  tak začněte třeba tam :-)

Pinterest je obrázková síť, která je plná DIY inspirace.

Spoustu návodů najdete také ve formě videí na YouTube.

A své výrobky se naučili fotit i uživatelé na Instagramu, hledejte pod #diy. DIY česky na této síti najdete jako @diycesky.cz, tak nás nezapomeňte sledovat a pro své výtvory používejte v popisku #diycesky.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.