Embossing

Co je to embossing [embosink]? Jedná se o vytlačení respektive o vyboulení na plochém materiálu. Tuto techniku můžeme použít například na papír nebo kůži. Existují dva způsoby, jak tohoto efektu dosáhnout.

1) Vytlačovaný embossing

Stále spadá pod embossing. Můžeme si jej představit jako, kdybychom vzali propisku, která nepíše, a snažili bychom se něco napsat. Budete tlačit a tlačit a na druhé straně vám vznikne vyboulení. Při embossingu však žádané. Jen používáme sofistikovanější nástroje než je vypsaná propiska. Většinou se jedná o dřevěnou násadku s hrotem, který má na konci nasazenou kuličku. K tomu si koupíte většinou kovovou šablonu a můžete začít. Dražší variantou je koupit si embossovací stroj BIG SHOT. Můžete se podívat na následujícím videu, jak to funguje.

Bohužel nemůžu vyfotit embossovací pero, protože žádné nevlastním. Myslím si, že hezčího efektu dosáhnete s embossovacím práškem (viz níže).

2) Embossovací prášek

Má oblíbená technika na Vánoční jmenovky na dárky. Ale samozřejmě bude hezky vypadat na jakémkoli přání, ať již k Vánocům, narozeninám či Velikonocům. Jedná se o embosování pomocí tavného prášku. Jediné, co potřebujete, je razítko, průhledné médium, prášek a tavnou pistoli (nebo fén).

Přesný postup popíši v některém dalším článku i s foto návodem. Pro vaši předtstavu to funguje asi takto: Vezmete razítko, namočíte ho v lepidle, nasypete na to prášek a ten roztavíte tavnou pistolí nebo fénem. Prášek vytvoří lesklou nebo matnou vrstvu tvaru razítka, která vystupuje z papíru. Může být průhledná nebo barevná.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.