Fixy na porcelán

Malování fixami (na porcelán) patří k jedněm z technik, kterými můžete snadno a efektně zdobit porcelánové nádobí. Existují v různých tloušťkách, barvách a některé nemusíte dokonce ani vypalovat. Recenze v článku.

My jsme testovaly fixy, které se vypalují i nevypalují a zároveň mohou do myčky. V obchodech samozřejmě můžete koupit i barvy, které se nanáší štětečkem (například značka Nerchau). Ty nedoporučuji začátečníkům, protože práce s nimi je mnohem obtížnější. Fixy jsou vhodné i pro děti. Pokud se vám výtvor nepovede, lze ho do několika hodin(dle návodu) odstranit mokrým hadříkem nebo houbičkou s čisticím prostředkem.

K nanášení potřebujete jednobarevný umytý, respektive odmaštěný, hrnek, hadřík, šablonu a fixu. Fixu protřepejte a hrotem několikrát trochu zatlačte (zapumpujte) o novinový papír. Načrtněte si svůj obrázek a poté obrázek vymalujte a dokreslete jednotlivé detaily. Nožíkem můžete začistit okraje kresby.  Pak podle návodu nechte zaschnout, případně vypalte v troubě.

Pokud chcete mít sytější barvu, nechte první vrstvu nánosu zaschnout a malujte až po chvíli. Tím si předchozí vrstvu nesetřete.

Vypalovací fixy

Vypalovací fixu značky Marabu jsem koupila ve výtvarných potřebách, kde stojí přes 100 Kč. Což na sadu může být poněkud drahé. Tato fixa  měla výborné krytí a barva se zdála poměrně hustá. Výhodou a současně nevýhodou byla právě hustota. V neočištěném hrotu barva snadno zaschla, barva se tak nedostala až ke špičce, vytékala okolo a tvořily se nežádoucí kaňky.

Barva se na porcelánu nechá zaschnout 4 hodiny a pak se vypálí v obyčejné kuchyňské troubě na 160 °C po dobu 30 minut. Předmět vychladne do dvou hodin. Dá se říci, že ráno předmět nazdobíte a odpoledne jej můžete použít.

U této fixy je v návodu napsáno, že barva může přijít do kontaktu s jídlem, ale ne teplejším jak 50 °C. Takže určitě nedoporučujeme malovat fixem dovnitř hrnku, do kterého si pravděpodobně budete vařit nějaké horké nápoje.

Vypalovací fixa na porcelán

Vypalovací fixa na porcelán.

 Nevypalovací fixy

Z nevypalovacích fixů jsme od SEVTu dostaly na testování fixy ARMERINA, které se dají sehnat i za 69 Kč kus. Výhodou je tedy nejen to, že se nemusí vypalovat, ale i jejich přijatelná cena. Navíc můžete těmito barvami kreslit například i na sklo, keramické předměty a porcelán. Takže máte široké spektrum použití.

Kreslí se s nimi lépe než s vypalovacími a rychleji schnou. Fixy se dají krásně smýt, pokud něco spletete. Obě tyto vlastnosti oceníte hlavně při malování s dětmi.

Na obalu je napsáno, že barva musí schnout 48 hodin, pak se dá předmět používat. Najdete zde také upozornění, že barvy nesmí přijít do kontaktu s jídlem. 

Tyčinka fixy se musí po použití umýt. Jednoduše ji vytáhnete, strčíte pod vodu, rukou omyjete a odložíte na připravenou papírovou utěrku nebo starý hadřík. Osušený hrot (štětec) pak vrátíte zpět do těla, ale už nepumpujete. Tímto krokem se vyhnete problémům se zaschnutím barvy na špičce hrotu.

fixa_porcelan_myti

Po použití se musí hroty (štětce) vypláchnout vodou a nasadit zpět do těl.

Další články a inspirace o fixách na porcelán

Kategorie

DIY česky 2023 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.