Foamiran – vyrobte si umělé květiny

Umělé květiny, které vypadají hezky a nepůsobí kýčovitě, dnes seženete ve většině obchodů s dekoracemi. Odpovídá tomu však i cena. Jak by se daly takové květiny vyrobit za rozumnou cenu? Jednou z možností je použití papíru nebo pěny Foamiran. Ta se také někdy nazývá EVA pěna. 

Pro začátek je důležité říct, že foamiran není pěna moosgummi. Rozdíl začíná už na pohmat. Pěna Foamiran je totiž sametová a nepůsobí tolik „gumově“ jako moosgummi. Její tloušťka je přibližně 1 mm. Můžete ji stříhat nůžkami, tvarovat pomocí vytahování, překrucováním, tvořením drážek, tím se i zeslabí a můžete tak snadno vytvořit tvar okvětního listu. Listy se pak nabarví a slepí dohromady.

K barvení můžete použít akvarelové nebo zředěné akrylové barvy. Pěna se tedy dá obarvit podobně jako papír. Stačí, když počkáte až pěna po obarvení uschne a lístky můžete k sobě slepit tavnou pistolí.

Myslím si, že pěna má velký potenciál v DIY tvoření, protože se z ní dají vyrábět různé druhy a velikosti květin, které zrovna potřebujete. Já bych je použila například na dozdobení dárků nebo jako jarní dekoraci.

K tomu, abyste mohli pracovat s pěnou budete tedy potřebovat modelářské špachtle nebo tyčinky s kuličkou na konci, nůžky, tavnou pistoli, podložku a nějaké barvy. Někde jsem zahlédla i práci s žehličkou.

Bohužel s dostupnými návody je to horší. Většinou je naleznete v ruštině nebo polštině (na youtube), pro naprostý základ práce s pěnou to ale stačí. Pokud by vás zajímala pěna více, můžete se podívat na české facebookové stránky, kde naleznte informace o tom, kde se pěna prodává. Většinou ji koupíte v roli o velikosti 60×70 cm v různých odstínech barev a cena se pohybuje do 60 Kč.

 

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.