FutLab – sdílená dílna a makerspace

Někdy na tvoření stačí půlka stolu, růžek v obýváku nebo i jídelní stůl. Na některé projekty to ale chce už větší prostor, nebo vybavení, které většin z nás doma nemá (a asi ani nikdy mít nebude). Tenhle problém ale má řešení v podobě sdílených dílen. Já jsem se vypravila prozkoumat pražský FutLab.

Možná si pamatujete na mou reportáž z kutilského veletrhu Maker Faire Prague, kde jsem zmiňovala pár stánků, které mě zaujaly. Mezi nimi byl i pražský FutLab. A pokud sledujete i náš Instagram, tak možná víte, že jsem se pár dní po vydání reportáže na pozvání Dana (majitele) do FutLabu vypravila.

Co je FutLab?

Je to hi-tech dílna a makerspace. A co si pod tím představit? Jde v podstatě o sdílenou dílnu, prostor, kde si zaplatíte členství a můžete využívat zdejší vybavení, např. 3D tisk, laser, CNC a mnoho dalších nástrojů. Další důležitou součástí je komunita lidí, kteří tu pracují na svých projektech. Pořádají také různá školení a workshopy zaměřené na jednotlivé nástroje a práce s nimi.

Nachází se v pražských Strašnicích, konkrétně na Třebešíně (vedle sportovní haly VŠE) v bývalém areálu Eclipse. Nejbližší metro je stanice Želivského. Parkování v areálu není problém. Dostupnost není zrovna ideální, ale velký prostor vhodný pro dílnu za rozumnou cenou v centru Prahy asi ani čekat nemůžeme.

Co všechno tam najdete?

Velká místnost je rozdělená na několik pracovišť. Na začátku července, kdy mě Janča (komunitní manažerka) ve FutLabu prováděla, byla jednotlivá pracoviště po obvodu místnosti, ale prý se přes léto chystají nějaké úpravy, tak se máme na co těšit!

Pro mě nejzajímavější byl samozřejmě šicí koutek, který je Jančiným království. Najdete v něm overlock, dva klasické šicí stroje, žehličku a další nezbytné šicí potřeby. O kousek dál je také speciální šicí stroj na šití kůže.

Na tento dámský koutek navazuje tzv. design dílna, kde najdete velký řezací plotr, termolis a také automatický vyšívací stroj, který mě původně na veletrhu zaujal. Snadno si tak můžete vytvořit potisky na trička, látky i nálepky na stěny nebo výšivky.

Další důležitou součástí vybavení dílny je velký CO2 laser, což si myslím, že je stroj, který by někteří z vás také mohli využít ke svému kreativnímu tvoření. S laserem můžete vyřezávat, vypalovat a gravírovat do různých materiálů. Poradí si s dřevěnými materiály (masiv, překližky, kartony různé tvrdosti, papír, korek), kůží, denimem, plastovými materiály (plexisklo, různé druhy folií, pěnové materiály – po konzultaci s někým 
zkušeným z dílny).

A teď už se pomalu dostáváme do té asi více klučičí části, ale občas se prý najde i pár odvážných žen :) Řeč je hlavně o 3D tisku, ke kterému je k dispozici několik 3D tiskáren i materiálu pro tisk.

Vedle 3D tisku se nachází část, které já říkám „dědova dílna“ – pracovní stůl a spousta základního nářadí jako kleště, kladiva, pilky, metry, šroubováky…

A pro opravdové hračičky tu je ještě elektro-koutek, o kterém na svém webu píšou: Můžete pájit a bastlit dle libosti. Hrátky s elektronikou bez pájky nejdou.

Součástí prostoru je také malý co-working – místo s několika stoly, které si můžete pronajmout a pracovat tam na svých projektech. A v zadním rohu najdete také malou relaxační zónu s gaučem, ledničkou a samozřejmě kávou. A taky mají úžasnou terasu!

Tohle všechno se nachází ve 2. patře v hlavní místnosti FutLabu. Tím to ale nekončí! Pár zajímavých místností mi Janča ukázala i v přízemí, kde mají tzv. Špinavou dílnu. V úplně zadní místnosti se nachází místnost, kde to krásně voní dřevem. Do celkem malého prostoru jsou chytře uspořádány pily, brusky, vrtačky a hoblovka. Zkrátka tam vyrobíte cokoli ze dřeva.

Bohužel teď nemají nikoho, kdo rozumí práci se dřevem a vedl by nejen tuto dílnu, ale také workshopy. Pokud někoho takového znáte, určitě jim dejte vědět!

Ve vedlejší místnosti se Dan chystá Kovo dílnu, ta bude primárně určena pro workshopy odlévání kovu a kovářství, nebude tedy přímo veřejně přístupná v rámci členství. Součástí bude pec na tavení kovů, kovářská pec na nože, kovadlina a kovářské vybavení a sváření a práce s kovem.

A také nyní ve FUT Labu pracují na nové platformě Futmakers, v rámci které chystají vyrábět a následně i nabízet svoje výrobky. Do budoucna bude možné pro kohokoliv ze členů se do této platformy také zapojit. Dan už na toto téma založil stránku futlab.cc/futmakers.

Vyloženě šicím dílnám tento prostor sice konkurovat nemůže, ale mně se na tom líbí to propojení s dalšími pracovišti v dílně – můžete si ušít třeba tašku a o pár metrů dál si na plotru vyřezat na samolepicí fólii nějaký potisk a termolisem na tašku aplikovat. Nebo k tomu vyřezat něco z překližky na laseru nebo vytisknout na 3D tiskárně. To všechno jen pár kroků od sebe. S ovládáním všech přístrojů vám ve FutLabu rádi pomohou.

Hlavní výhodou je, že mají otevřeno po většinu týdne. A je jen na vás, jak prostor a jeho vybavení využijete.

Chcete dílnu také využívat pro své tvoření?

Jestli vás tohle místo nadchlo tak jako mě, můžete se stát členem a dílnu využívat pro vlastní projekty. Jak často budete moci dílnu využívat, záleží na úrovni členství, které si ve FutLabu zaplatíte. Aktuální přehled členství najdete na jejich webu. Materiály si členové platí sami.

A pokud by vás zajímalo ještě něco dalšího, neváhejte do FutLabu napsat, určitě vám rádi odpoví.

A jedna výzva na závěr

Znáte nějaký další kreativní prostor, který byste doporučili ostatním? Ať už v Praze nebo v jakémkoli jiném městě. Dejte nám vědět e-mailem nebo třeba do zprávy na Facebooku či Instagramu. Děkujeme za tipy!

Za fotky pro tento článek děkujeme FutLabu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.