Halloweenské prostírání s netopýrem a dýní

I když se Halloween v pravém slova smyslu u nás neslaví, můžeme si pro atmosféru pár strašidelných, dýňových, podzimních či halloweenských dekorací vyrobit.

Možná je tomu tak i pro to, že Halloween je velmi blízko našemu svátku dušiček. Podzimní stůl si můžeme vyzdobit strašidelným prostíráním – netopýry pod talíře a dýňové podložky pod skleničky.

Co budeme potřebovat:

 • černou pevnější látka
 • průsvitnou černá látka (tyl, organza, záclonovina…)
 • kousky barevného filcu na dýňové podložky (oranžová, bílá, zelená)
 • nůžky
 • bílou pastelku nebo krejčovskou tužku
 • černý fix
 • 3ks papíru A4
 • obyčejnou tužku
 • šicí stroj
 • bílou nit
 • černou nit

Prostírání na halloween s netopýrem

Na první dva papíry si nakreslíme předlohu netopýra na velké prostírání. Kdo má dobrou představivost, postačí mu jeden papír a nakreslí si polovinu netopýra, šablonu pak překreslí na přeloženou látku, aby byl tvar symetrický.

Syn si chtěl šablonu nakreslit sám. Aby měl představu, jak bude netopýr veliký a jestli se na něj vejde talíř, kreslil na dva papíry netopýra celého. Papíry potom přiložíme k sobě a vystřihneme podle jedné poloviny, aby byl výsledný tvar souměrný.

Šablonu můžeme přenést na látku dvěma způsoby.

 1. Pokud máme polovinu šablony, látku přehneme na půl, přiložíme šablonu, obkreslíme a vystřihneme z dvojité látky.
 2. Použijeme šablonu ze dvou papírů. Na rozprostřenou látku přiložíme obě půlky vedle sebe a tvar přeneseme celý. Tento způsob je výhodnější i v případě, že máme zbytky látek nepravidelného tvaru. Šablonu si pak na odstřižky nastavíme tak, aby se tam celý tvar pěkně vešel.

Na vystřiženého netopýra bílou pastelkou vyznačíme obličej a čáry na křídlech a prošijeme bílou nití na šicím stroji. Aby byly obrysy jasnější zvolíme entlovací steh s kratší délkou. Netopýři jsou hotoví.

A teď se pustíme do dýňových podložek.

Dýňové prostírání na halloween

Na papír si obkreslíme obvod skleničky, aby výsledné podložky byly dost velké. Kolem obvodu skleničky nakreslíme obrys dýně včetně obličeje, jak se nám bude líbit. Oči, pusu a stopku dýně si na papír ještě nakreslíme zvlášť, abychom si je mohli vystřihnout z jiné barvy filcu.

Šablony z papíru vystřihneme a černým fixem obkreslíme tvar dýně na oranžový filc, stopku na zelený filc, oči a pusu na bílý filc. Vše vystřihneme.

Oči a pusu přiložíme na oranžový tvar dýně a po obvodu přišijeme jednoduchým stehem na stroji nití v barvě filcu. Odstřihneme zbytky nití.

Přes tvar dýně přiložíme černou průsvitnou látku a ustřihneme obdélník o cca 2-3 cm větší než je dýně. Průsvitnou látku po obvodu k dýni přišijeme entlovacím stehem. Během entlování také přiložíme stopku a přišijeme k dýni.

Přišitou látku obstřihneme po obvodu dýně.

Tyly, organzy a podobné průsvitné látky bývají pružné a dost se při šití posouvají a kroutí. Pokud bychom vystřihli přesný tvar dýně a snažili se ho po obvodu přišít, snadno by se tvar posunul a šití by nevyšlo přesně. Z toho důvodu vystřihneme větší obdélník, nejprve přišijeme a teprve potom začistíme na přesný tvar.

Prostírání je hotové. Teď už jen stačí doplnit prostírání vhodnými halloweenskými dekoracemi jako je svícen nebo vyřezaná dýně, připravit strašidelné menu a užít si tajemnou atmosféru podzimního stolování.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.