Házení svatební kytice jinak

foto: Josef Havlín www.josefhavlin.cz

V poslední době bývá trendem, že si nevěsty nechávají uvázat jednu extra kytici na zvyk s házením, aby si nezničily svou svatební a zároveň si ji mohly ponechat. Naší Katce bylo líto tu kytici i házet, protože je pravda, že se často docela pomačká. Tak se rozhodla pro variantu s odstřiháváním stuh, někdy nazývané také vyplétání či pentlování.

Tenhle způsob určení příští nevěsty spočívá v tom, že se na kytici navážou dlouhé stuhy, každá ze svobodných slečen si vezme jeden konec. Všechny pomalu chodí se stuhou v ruce v jednom směru dokola. Nevěsta se zavázanýma očima nůžkami odstřihává stuhy (neví, kdo ji drží) a slečna, která zůstane jako poslední, dostane krásnou a neponičenou kytici. A při troše štěstí z ní bude další nevěsta.

Za krásné fotky ze svatby a za možnost jejich použití do článku děkujeme fotografovi Josefovi Havlínovi.

Na stuhy pro svatební kytici budeme potřebovat

  • taftová stuha šíře 2,5 cm – různé barvy; délka 1 stuhy: 4-5 metrů*
  • nůžky
  • drátek (floristický zelený): 30 cm
  • kleště

* Záleží, kolik bude celkem slečen, čím více jich bude, tím delší stuhu doporučuji, protože budou déle korzovat. V našem případě jsem připravila celkem 15 stuh (pro 15 slečen) po pěti metrech, tzn. celkem 75 metrů stuh různé barvy. Pokud bude třeba jen 5 stuh celkem, budou stačit jen 4 metry délky na každou stuhu.

Postup

Je to velice jednoduché. Uštípneme si cca 30 cm drátku.

Stuhy si nastříháme na potřebnou délku (4-5 metrů). Pokud se příliš třepí, zatavíme okrajem zapalovačem. Stuhu stočíme do ruličky a jeden konec dvěma uzlíky přivážeme k drátku.

Zarolovanou stuhu pak přichytíme kolíčkem, aby se nerozmotala. Takto postupně navážeme všechny stuhy. V tomto stavu si můžeme připravit stuhy na kytici dopředu a snadno ji převézt na místo a poměrně rychle pak navázat na kytku. A stuhy se nám nezamotají.

TIP: Pokud máte stuhy více barev, dbejte na to, aby byly barvy rovnoměrně rozmístěné (například aby nebyly vedle sebe 3 modré, ale byly více rozprostřené).

Kytici chvíli před „házením“ vyndáme z vody, aby se okapala a drátek pevně obmotáme kolem stonků. Konce pak zakroutíme, aby vše dobře drželo, případně uštípneme přebývající drát.

příprava svatební kytice
foto: Josef Havlín

Sundáme kolíčky a rozdáme každé slečně jednu stuhu. Nevěstě zavážeme oči (nám se osvědčila měkká maska na spaní, která dobře drží, ale nevěstě neponičí účes ani make-up). Vyzbrojíme ji nůžkami, pustíme tematickou hudbu (tady vyhrálo Hádej, co žena žádá od Mig21) a může se začít.

foto: Josef Havlín

Zajímají vás další návody na svatbu? Tak sledujte náš svatební seriál.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.