Hřejivý polštářek

Nejen v zimě vám přijde vhod nahřívací polštářek. Oceníte ho při bolestech hlavy, břicha, kloubů i zatuhlém krku. A přitom vyrobit si ho je velice snadné!

Budeme potřebovat

Sáček

  • bavlněná látka (můžete použít i plyš či jinou měkkou a příjemnou látku)
  • nit a jehla (případně šicí stroj)
  • šňůrka (pokud budeme dělat stahovací obal)

Náplň

  • meruňkové pecky, třešňové pecky, pohankové slupky či rýže

Jakou zvolíte náplň je na vás, já mám zkušenost hlavně s meruňkovými peckami, které drží teplo opravdu dlouho. Pohankové slupky vychladnou o něco dříve a podle některých mívají takový zvláštní zápach, ale zase jsou o trochu příjemnější a lépe přilnou k danému místu na těle. Pro miminka na bříško se používají minipolštářky se semínky z hroznů. Napište nám, jakou náplň jste zvolili a jaká byla vaše zkušenost.

20621275_865024640317628_1471915100839442006_n

Postup

Náplň

Pecky je potřeba připravit trochu dopředu. Jednak jich nejdříve musíte mít dostatek (tak šup na výrobu meruňkových knedlíků) a pak je potřeba je dobře očistit. Osvědčený postup je:

  1. Nejdříve pecky vyvařit v horké vodě (cca 20 min), tím byste je měli zbavit zbytků dužiny (případně dočistěte ručně). Kdyby na pecce zbyly kousky meruněk (třešní), začaly by plesnivět.
  2. A pak je potřeba je vysušit, takže v létě můžete nechat vyschnout na sluníčku, nebo je strčte na chvíli do trouby. Přibližně na 100 až 120 stupňů a sušte do té doby, než pecky začnou vonět po oříšcích.

Sáček

Pokud jste si vybrali jako náplň pohankové slupky (následující postup však můžete použít i u pecek), bude určitě lepší, když si nejdříve vytvoříte obyčejný sáček na samotnou pohanku a to celé vložíte ještě do jednoho vnějšího (ozdobného) sáčku. Stejně jako klasický polštář. Praní pak bude mnohem snazší, protože bude stačit vyprat pouze obal.

Vnější sáček můžete ušít podle našeho návodu na Cestovní sáček na prádlo, stačí si jen trochu pozměnit rozměry.

Můžete zkusit i jiné tvary, než klasický obdélník, postup bude stejný. Třeba válcový polštářek bude praktický na ztuhlý krk.

Polštářek můžete snadno nahřívat v mikrovlnce, stačí 2 minuty na snížený výkon. Pokud bude polštářek příliš horký, obalte ho ze začátku ještě utěrkou, než ho přiložíte na dané místo na těle.

Tip navíc: 

Pokud vám dělá dobře třeba vůně levandule, můžete do stahovacího sáčku vložit ještě pytlíček s bylinkami. Jejich vůně se bude díky teplu postupně uvolňovat.

IMG_5835

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.