Jak natřít topení a jaké barvy na radiátor použít
21. 11. 2021, Anička, Bydlení, Bytové proměny, DIY, Nezařazené
V novostavbách jsou už běžná podlahová topení nebo panelové radiátory. Pokud ale máte doma stále skvost v podobě žebrovaného radiátoru, nebo dokonce viditelné stoupačky, dopřejte jim nový kabát. Poradíme, jak na to!
Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.
Budeme potřebovat
- igelit, kartony a malířskou pásku na zakrytí
- barvu (více o výběru barvy na topení níže)
- odmašťovač Denas
- štětec: klasický, „zároháč“
- malý molitanový váleček
- vaničku na barvu
- smirkový papír, drátěný kartáč
Výběr barvy
Nebojte se barev!
Než přejdeme k výběru typu barvy, je potřeba si rozmyslet samotný odstín barvy, kterou topení chcete natřít. Topení a stoupačky bývají často vnímány jako nějaký nechtěný a rušivý prvek, který chceme skrýt. Proto se většinou volí bílá barva. I já jsem byla rozhodnutá po ní sáhnout. A dokonce jsme měla pak v plánu ty ošklivé stoupačky v kuchyni zakrýt závěsem. Ale jsem ráda, že po konzultaci s Pavlínou Janů z Barvy Laky Janů, kde vám namíchají barvu podle vašeho přání, jsem změnila názor. Barvu jsem sladila s barvou zdi a mohu říci, že ze svých barevných stoupaček jsem teď nadšená a rozhodně je nebudu zakrývat. Posuďte sami…
Po nátěru topení Po nátěru stoupaček
Pro další inspiraci na barevné nátěry topení jsem pro vás připravila nástěnku na Pinterestu.
Syntetická, vodou ředitelná, ve spreji nebo v plechovce…?
„Obecně se dělá barva syntetická a vodou ředitelná, syntetická si lépe poradí s nějakou zbytkovou rzí, nicméně vodou ředitelná barva je podle mě lepší kvůli pohodlné aplikaci, a hlavně nesmrdí.“ (Richard Janů, Barvy Laky Janů)
Pokud je barva odloupnutá až na základ samotného radiátoru, sáhněte po základní barvě (aby dobře přilnula). Speciální barva na radiátory se používá kvůli změně odstínu, konkrétně žloutnutí barvy při působení tepla. V mém případě už na topení bylo několik vrstev barvy, které bych stejně všechny dokonale neodstranila, a proto na radiátor použiji jen vrchní univerzální barvu Denas.
„Sprej podle mě do bytu nepatří, pokud nechcete mít zrovna nějaké graffiti na stěně, prach ze spreje je potom úplně všude. Navíc sprejem se špatně dostanete i na různé části žebrovaného topení. Za mě bych vždycky šel do plechovky.“ (Richard Janů, Barvy Laky Janů)
Jak na to
Před samotným nátěrem je potřeba zjistit, v jakém stavu topení je. Pokud najdete nějaké části barvy, které se odlupují, zkuste je zbrousit smirkovým papírem. Hodil se mi i drátěný kartáč a kovová špachtle. Nedoporučujeme natírat termostat umístěný na radiátoru ani u vchodu do místnosti.
Dalším důležitým krokem je precizní odmaštění. Ruku na srdce, jak často při běžném úklidu omýváme radiátory. Za tu dobu se tam už leccos usadilo a tuhle mastnotu je potřeba z topení dostat, aby na něj barva dobře přilnula.
Zakryjte v blízkém okolí topení vše, co nechcete mít od barvy. Podlahu, okna, případně nábytek, který nemůžete odsunout, zakryjte igelitem. Za topení je dobré dát nařezané kusy kartonu. Součásti topení, které nechcete natírat, jako je kohoutek, případně různé měřáky, oblepte malířskou páskou.
Přední a vrchní viditelnou část topení jsem natřela klasickým úzkým štětcem. Vyzkoušela jsem také stříkací pistoli, ta práci výrazně urychlí, ale také se nedostane všude. Navíc barva v ní musí být trochu více zředěná, aby dobře prošla tryskou, takže o to víc pak z topení kapala a stékala. Kombinace štětců tedy nakonec vyhrála.
Do zadní části radiátoru jsem se dostala pomocí zahnutého rohového štětce. Tím jsem nejdříve zkoušela natřít i vnitřní žebrování, ale nakonec jsem náhodou zkusila použít i malý molitanový váleček a s ním to šlo výrazně lépe, protože rovnoměrně kopíroval plochu i v záhybech. Práce s ním byla opravdu rychlá a přesná.
Kulaté stoupačky se lépe natíraly molitanovým válečkem, kterým se pohodlně dostanete i do míst u zdi. Na stoupačky jsem použila tónovanou barvu Dulux, kterou využiji ještě na další povrchy. Skvělé je, že mi v Barvy Laky Janů namíchali přesně ten samý odstín, jako mám na stěně, takže k sobě krásně ladí. Posuďte sami. :)
Máte doma nějaký netradiční nátěr na topení? Pošlete nám fotku do zprávy na Facebooku nebo Instagramu.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: