Jak přečalounit židli

Jak ze staré židle udělat nový originální kousek? Někdy stačí jen přečalounit starý sedák. A podle našeho video návodu to zvládne každý. Nepotřebujete žádné speciální pomůcky. A výsledek je perfektní!

Pokud máte také doma nebo na chalupě staré židle, na kterých už je vidět, že toho hodně zažily, a přemýšlíte o koupi nových, podívejte se nejdříve na náš článek a video. V něm vám ukážeme, jak dát starým židlím druhou šanci a jednoduše je zrenovovat. Tentokrát jsme se zaměřily na výměnu potahu sedáku židle.

zidle-makeover

Potřebujeme

  • nůžky
  • pevnou látku – můžete sehnat látku od pár korun za metr do stovek korun
  • kobercovou a oboustrannou lepicí pásku
  • metr

Jakou látku? Toť otázka! My jsme si vybraly tlustou, pevnou bavlněnou látku z IKEI, která se dá použít i na podklad, který je barevný nebo flekatý. Můžete samozřejmě koupit i plátno, ale připravte se na to, že si za pár let proces přečalounění zopakujete. Látku nemusíte obšívat, stačí ji jen vyprat.

Lepení nebo nastřelování? Na diskusi v komentářích na toto téma jsme připraveny. Abychom předešly případným rozčílením, ano správně se přečalouňuje pomocí nastřelování. Máte pár „ale“… Zaprvé byste museli shánět nastřelovačku, což není asi takový problém (seženete ji v běžných hobby obchodech), ale horší je, že nastřelovačka vám starou a vyschlou překližku může rozštípat. Navíc bývá překližka z podsedáku velmi tenká, že ji spona často propíchne a vás to bude píchat do… ehm … při sezení. Proto volíme následující způsob.

Postup (rady)

Celý postup je hezky znázorněn ve videu. Zde vám dáme jen pár rad.

  1. Co se týká měření. Samozřejmě  můžete vzít metr, přeměřit si plochu a přidat centimetry. Mnohem bezpečnější je, si položit desku na látku a obstřihnout tvar. Plus nechat centimetry navíc.
  2. Zvládnete to sami, ale lepší je pomocník (pokud nejste chobotnice), který vám přidrží látku při lepení.
  3. My jsme nejdřív přichytily látku oboustrannou lepenkou a poté jsme okraje přelepily kobercovou páskou.
  4. Strany se vždy napínají naproti sobě, aby látka byla rovná, bez hrbolků.

Video

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.