Jak ušít péřovou zavinovačku
30. 11. 2023, Michaela, DIY, Šití
Nastávající maminky často řeší, zda dávat miminko do zavinovačky a jaký typ případně zvolit. Jestli spíše rychlozavinovačku, klasickou, kokon nebo péřovou? Já jsem si zvolila péřovou. Jenže ta stojí minimálně šestinásobek toho, co rychlozavinovačka. Tak jsme se ji rozhodla ušít.
Šila jsem zavinovačku 1×1 metr. Ačkoliv tyto rozměry jsou prý pro miminko od půl roku, novorozenec se 49 cm tam byl úplně v pohodě. K zavinovačce budete potřebovat i povlak, a to ideálně dva, ať máte vždy náhradní, když jeden budete prát.
Proč zvolit péřovou zavinovačku?
Peří má skvělé termoregulační vlastnosti, navíc je to přírodní materiál. Péřovou zavinovačku můžete použít jak v létě, tak v zimě. Pokud se miminku zavinování nelíbí, nemusíte jí utahovat nebo ji lze použít jako hnízdečko či výstelku do kočárku. Nemusíte se bát, že by se využití nenašlo.
Návod rozdělím na dvě části – polštář a povlak. K oběma návodům budete potřebovat nůžky, pravítko, křídu na látku, špendlíky a šicí stroj, případně overlock (lze šít i bez něj, na klasickém stroji zvolíte steh „cik-cak“).
Šití péřového polštáře
Budeme potřebovat
- sypek bílý (sypkovina) 2,2 m
- péřový polštář (asi 40×60 cm) nebo péřová výplň pro tyto polštáře
- bílá nit
- Střihový papír nebo slepené dvě A4
Co je sypek a proč ho použít?
Sypek je 100% bavlněné hustě tkané plátno, proto je vhodné pro polštář plněný peřím. To z něho totiž nebude vylézat a škrábat miminko. Lze ho objednat na internetu nebo zajít do galanterie na menším městě. Rozhodně se nesnažte vyměnit sypek za obyčejnou bavlněnou látku a tím ušetřit. Tahle úspora se určitě nevyplatí.
Než začneme šít
Než začneme cokoliv šít, látku musíme vysrážet. Srazí se třeba o 5 %, tzn. na jednom metru přijdete o 5 cm. Proto si kupujeme 2,2 metru. Navíc prodavačka v galanterii nemusí střihnout zcela rovně, takže si radši necháme rezervu.
Látku vypereme na 40°C, vyždímáme a usušíme. Pokud máte sušičku, využijte ji. Dosáhne dostatečně vysoké teploty a látku to srazí. Peří je dokonce žádoucí sušit v sušičce se speciálními balónky. Pokud bychom látku nevysráželi předem, mohli bychom pak být nemile překvapeni, o kolik se hotový výrobek srazí po vyprání. Látku nezapomeneme vyžehlit.
Ano, i peří seženeme na Internetu. Vhodná je kombinace prachového s drhaným peřím. Já zvolila starý polštář, který už nepoužívám a využila péřovou výplň z něj. Pokud máte pocit, že ze starého polštáře je peří nějak znečištěné, lze ho vyprat a vysušit v sušičce (v polštáři) nebo jej dát do čistírny peří.
Konstrukce střihu
Přeložíme sypek napůl, tak aby se na něj vešel čtverec 1×1 metr. Narýsujeme si ho na látku pravítkem. Kulatý roh zkonstruujeme jednoduše. Z papíru vystřihneme kolo s poloměrem 20 cm. To přiložíme do rohu a obkreslíme.
Před naplněním peřím vezměte střih a překreslete ho na střihový papír nebo rovnou na látku na povlak.
Návod na polštář
Látku sešijeme, necháme si cca 50 cm nesešitých. Látku není třeba obšívat. Přesypeme peří z polštáře do nového polštáře zavinovačky. Doporučuji ustřihnout polštář po kratší straně. Nacpat ho co nejvíc do nového obalu a přesypat. Model přendavání peří rukou je pracný a velké množství peří je venku. Uklízet to rozhodně nechcete. Pak založíme okraje otvoru a sešijeme.
Šití povlaku
- bavlněné plátno bílé (popelín) 1,1 m
- dětské plátno s obrázky 1,1 m
- spirálový zip v metráži 50 cm
- jezdec do spirálového zipu do povlaků (bez úchytky)
- nitě k plátnům
- 3 velké knoflíky (průměr alespoň 20 mm)
Látku nezapomeneme opět vysrážet před tím, než začnete šít, stejně jako sypek.
Díly látky položíme lícem na sebe. Pro praváky je bílá látka nahoře, pro leváky je bílá látka dole. Obkreslíme si střih, necháme dole delší kus o 5 cm (viz nákres). Dále ustřihneme pruh dětské látky o šířce 5 cm a délce 30 cm na zapínání.
Obšijeme spodní strany. Na kraj všijeme zip skrytě. Rozmyslete si, zda budete chtít šít zavinovačku pro praváky (zapínáme zprava doleva) nebo leváky (zleva doprava).
Předtím, než začneme sešívat povlak, musíme vyrobit zapínání z pruhu látky. Ušijeme pruh a ten prošijeme. Při tvorbě pruhu doporučuji složený pruh přežehlit žehličkou před samotným šitím. Bude se vám šít mnohem lépe. Pak z něj složíme pyramidu, tu prošijeme. Naměříme dírky na knoflíky (nechte cca 0,5 cm větší dírku než je knoflík). V těchto místech přešijeme popruh několikrát.
Našpendlíme si látku a do rohu vložíme zapínání. Látku sešijeme a nezapomeneme obšít. Nakonec zbývá vyměření knoflíků. Nejlepší je vyzkoušet si povléknout polštář a reálně si naměřit utažení. Tím, že máme 3 knoflíky a 3 dírky na knoflíky, můžeme volit poměrně různá utažení. Orientační umístění knoflíků vidíme na náčrtku.
Kolik ušetřím?
Ceny jsou kalkulované v roce 2023. Jedna péřová zavinovačka 100×100 cm s povlakem na výměnu se dá sehnat za 2 595 + 980 Kč, takže celkem 3 575 Kč. Já za materiál dala:
- 2,2 m sypek – 394 Kč
- popelín bílý 2,2 m – 321 Kč
- dětská látka 2,2 m – 321 Kč
- 6 × knoflík – 60 Kč
- zip 1 m – 10 Kč
- 2 jezdce – 8 Kč
- peří – 0 Kč (využila jsem nepoužívaný polštář)
Celkem jsem za materiál zaplatila 1 114 Kč. Ušetřila jsem 2 465 Kč. Kdybych kupovala peří, stále bych ušetřila, péřový polštář stojí mezi 600 – 1200 Kč.
Hledáte další DIY inspiraci pro miminka? Zkuste si ušít třeba roztomilý kolotoč nad postýlku s mráčky.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: