Jak vyfouknout vejce

jak vyfouknout vejce

Ve spoustě velikonočních návodů se píše: Vyfoukněte vejce… Ale jak na to? Mám pro vás hned 2 způsoby, jak vajíčko vyfouknout.

Ať už budete používat jakoukoli techniku, vejce dobře umyjte v teplé vodě houbičkou a jarem. Zbavíte ho tak bakterií a zároveň odmastíte, takže vám na něj bude lépe chytat barva.

Pokud máte kupovaná vajíčka, snáze z nich odstraníte razítko, dokud nejsou vyfouknutá, jak nám poradila naše čtenářka Martina v komentáři na Facebooku.

Vlastní plíce

Klasický způsob vyfukování vajíček.

  1. Z každé strany do něj udělejte špičkou ostrého nože nebo tlustším špendlíkem dírku.
  2. Je dobré vnitřek vajíčka trochu promíchat například špejlí nebo párátkem, aby se struktura žloutku narušila a šel lépe vyfouknout.
  3. Protože nechci ocucávat skořápku, dávám si přes vejce ještě papírový kapesník (taky jsem viděla, že se používá brčko, nezkoušela jsem, ale přijde mi to s ním náročnější).
  4. Pak už se jen pořádně nadechnu a začnu foukat.
  5. Nakonec napustím do vajíčka trochu vody, zatřesu s ním a stejným způsobem vyfouknu vodu do dřezu. Zbavíte se tak nežádoucích zbytků vevnitř.

Injekční stříkačka

Výhoda je, že vám bude stačit jen jedna dírka.

  1. Do vajíčka opět uděláme špendlíkem dírku (bude lepší spodní strana vejce – je širší, dírka případně nebude tolik vidět a vejce pak můžete použít i jako zápich do květináče).
  2. Opět promícháme vnitřek vajíčka.
  3. Vezmeme si injekční stříkačku s jehlou a nasajeme do ní vzduch.
  4. Jehlu vsuneme do vajíčka a pomalým stlačením stříkačky vytlačíme obsah vajíčka do připravené misky. Stříkačku vyndejte, opět nasajte vzduch a krok opakujte, dokud nebude všechen obsah vajíčka venku.
  5. Opět bude potřeba vajíčko vymýt zevnitř, takže tentokrát nasajeme do stříkačky vodu, vstříkneme do vajíčka, trochu jím zatřeseme a stejném způsobem, jakým jsme vajíčko vyfukovali, vytlačíme pryč i vodu.

A kde sehnat injekční stříkačku i s jehlou? Původně jsem šla do lékárny, kde mi bohužel řekli, že kvůli malému zájmu je neprodávají, ale doporučili mi potřeby pro zdravotníky, kde jsem nakonec byla úspěšná. Stříkačka i s jehlou mě vyšla na 6 Kč :))

Jak vyfouknutá vejce nabarvit?

Vyzkoušet můžete tradiční voskovou techniku – Míša pro vás připravila detailní video návod.

Pokud hledáte, jaké barvy použít, máme dobrou zkušenost s OVO barvami – vyzkoušela jsem je a napsala o nich i recenze.

Nezapomněli jsme ani na tvoření s dětmi, kde máme popsanou jednoduchou techniku barvení vajíček pomocí fixů.

Pro ty z vás, kteří mají více trpělivosti tu máme návod s technikou škrábané tuše.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.