Jak vyřezat halloweenskou dýni

Ať už Halloween slavíte nebo ne, podívejte se na podrobný návod plný tipů, jak si vyřezat hezkou dekorativní dýni. Záleží totiž, pro jaký motiv se rozhodnete. Nemusí být vždy strašidelný.

Rovnou vás upozorním, že pokud se rozhodnete vyřezávat dýni, nepočítejte s tím, že si z dužiny ještě navaříte. Většinu dužiny je totiž potřeba nechat v uvnitř, aby vám vyřezaná dýně držela. Samotná slupka by to neudržela.

Na vyřezávání se nejvíce hodí klasická velká halloweenská oranžová dýně. Při výběru dbejte na to, aby měla dostatečně velkou nezkroucenou plochu. Bude se vám pak lépe vyřezávat.

Budete potřebovat

  • dostatečně velkou dýni
  • nože (různé velikosti)
  • svíčka
  • bude se hodit i vrtačka
  • a špejle

Jak na to

1) Nejdříve je potřeba seříznout vršek dýně. TIP: Pokud chcete trochu netradiční dýni, můžete vrchní část vyříznout do nějakého tvaru, třeba hvězdy. V tom případě je lepší si vyřezávaný tvar předkreslit (alespoň naznačit tečkami). U klasického otvoru stačí dýni položit na bok a uříznout kolmo „čepičku“.

2) Vyřízněte vršek dýně. TIP: Pokud chcete mít řez co nejrovnější, použijte takový nůž, kterým zvládnete udělat řez najednou.

3) Pokud jste se rozhodli vyřezat na vrchu dýně nějaký tvar, nastává nyní otázka, jak výřez dostat ven. Pravděpodobně se vám propadne dovnitř (jako se to stalo nám, viz fotka). Nejspíš ho ale nebudete potřebovat celý (na zakrytí otvoru by se celá hvězda hodila pouze tehdy, pokud byste dýni měli venku a nechtěli byste, aby do ní napršelo). Můžete tedy kousek z propadlé části uříznout (v tomto případě jsme obětovali dva cípy hvězdy). Pak už výřez z dýně vyndáte snáze. TIP: Kdybyste si to náhodou rozmysleli, můžete uříznuté kousky připevnit ke zbytku pomocí špejlí.

4) Vyndejte semínka a jemné vlásky z dužiny, na kterých semínka drží. TIP: S vyškrabáváním vám pomůže lžíce, nebo široká škrabka, pomocí které dýni zevnitř „oholíte“.

5) Teď už se konečně dostáváme k samotnému obrazci. Pokud potřebujete trochu inspirace, mrkněte třeba na Pinterest. I jednodušší tvary si doporučujeme předkreslit.

6) Pokud se chystáte vyříznout celé plochy, vystačíte si s nožem. Jestli se ale rozhodnete jen pro obrysy, budete muset sáhnout po vrtačce a po ještě jednom páru rukou, který vám bude dýni přidržovat. Do vrtačky použijte velmi tenký nástavec. Vyberte si místo, kde navrtáte první otvor. Už tady je potřeba, aby váš parťák držel dýni naproti vám a lehce tlačil do protipohybu vrtačky. Vrtačkou pak není potřeba dělat jednu díru vedle druhé, ale stačí ji vést podle nakreslených čar. Stále za asistence druhé osoby.

Vyvrtanou dužinu snadno odstraníte špejlí.

7) Vrtačkou uděláte hrubý základ, který bude nejspíše potřeba začistit. Špičkou nože snadno napravíte nerovnosti v lince. Většinou stačí seříznout slupku dýně, není potřeba zarovnávat i dužinu.

TIP: Moc hezky vypadá, když různými velikostmi vrtáku vyvrtáte do dýně otvory.

8) Pak už jen vložte svíčku. Malá čajová svíčka ve velké dýni příliš světla neudělá, takže se nebojte klidně použít větší.

A zhasněte si!

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.