Jak vyrobit voskovaný ubrousek a sáček na pečivo

Voskované ubrousky si získaly rychle oblibu u každého, komu jsem o nich řekla. Nejen že jsou skvělou ekologickou náhradou za plastovou potravinovou fólii, ale díky nim zůstanou potraviny také déle čerstvé. Já si první ubrousek koupila u slovenské firmy Peelo, která má v nabídce i cihličku vosku. Díky ní výrobu voskovaného ubrousku i voskovaného pytlíku na pečivo zvládnete sami doma. Pojďme se podívat, jak na to!

I když Peelo prodává již hotové ubrousky a sáčky, někdy potřebujeme mít specifický rozměr ubrousku (třeba na konkrétní sadu misek, které máme doma), nebo by se nám hodil jiný vzor. V těchto případech sáhneme místo hotového výrobku po cihličce vosku Peelo Fix a vytvoříme si snadno ubrousek či sáček s vlastním designem.

Mimochodem, voskovaný ubrousek z látky s oblíbeným vzorem může být i skvělý dárek. Kromě toho na ubrousky využijeme i větší odstřižky z látek, takže další plus pro udržitelnost!

Způsobů, jak si vyrobit vlastní voskovaný ubrousek je hned několik. V prvním případě můžeme k roztavení vosku použít klasickou žehličku. Pro výrobu sáčku, který je z více vrstev látky, mi však přišla vhodnější metoda s pečicí troubou, kterou si vyzkoušíme.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Peelo.

Obsah

Voskovaný ubrousek (24×24 cm)

Budeme potřebovat

  • bavlněnou látku (24,5 × 24,5 cm)
  • nůžky (ideálně entlovací = cik-cak)
  • voskovou cihličku od Peelo (spotřeba cca 15 g vosku)
  • pečicí papír
  • plech
  • pečicí troubu s regulovatelnou teplotou (ne mikrovlnku!)

Jak na to

Připravíme si látku, opravdu zkontrolujte, že se jedná o bavlnu. Látky se syntetickými příměsmi by dělaly problém v troubě při zahřívání a navíc do nich asi nechceme balit potraviny, které budeme konzumovat. Látku vypereme, necháme uschnout a vyžehlíme, pokud je potřeba.

Z většího kusu látky odstřihneme požadovanou velikost ubrousku (vezměte si třeba misku, kterou často používáte pro ukládání zbytků do lednice), případně jen zarovnáme okraje. Doporučuji látku odstřihnout entlovacími nůžkami, které nestříhají rovně, ale na okrajích vytvoří cik-cak střih. Používají se proto, aby se méně třepily okraje látky.

Troubu si předehřejeme na 90°a na plech si připravíme pečicí papír, na který položíme látku.

Vosk – strouhat nebo krájet? Z voskové cihličky si potřebujeme odkrojit menší množství vosku, které rozprostřeme na látku. Můžeme ho nakrájet na drobnější kousky nebo nastrouhat na struhadle. Počítejte s tím, že vosk trochu lepí (obsahuje pryskyřici, díky které ubrousek bude dobře držet). Protože jsem nechtěla dostávat vosk z kuchyňského struhadla, rozhodla jsem se jen pro nakrájení na menší kostičky. A myslím, že to bylo dostačující. Vosk se v troubě stejně rozteče do všech směrů, jen mu to bude možná trvat o trochu déle než s tenkými hoblinkami.

Kousky vosku rozmístíme rovnoměrně na látku a dáme do trouby. Kontrolujeme, než se vosk rozteče, což bude trvat tak 5 až 10 minut podle toho, jak velké kousky jsme si připravili. Pozor! Nenechávejte ubrousek v troubě příliš dlouho a od trouby neodcházejte, látka s voskem by mohla začít hořet!

Pokud vosk neroztál úplně rovnoměrně, můžeme upravit pomocí štětečku. Upozorňuji, že když vyndáte ubrousek z trouby, vosk tuhne opravdu rychle. Párkrát jsem ho ještě do trouby na pár vteřin vrátila a upravila vrstvu vosku u krajů, kam se sám nedostal.

Hned po vytažení z trouby vezměte ubrousek za rohy (neměli byste se spálit, ale přesto buďte opatrní) a nechte takto na vzduchu uschnout. Bude to trvat pár desítek vteřin. Určitě nenechávejte schnout na pečicím papíru, protože vrstva vosku by se z látky mohla odlepit na pečicí papír.

Po úplném vychladnutí ubrousku se doporučuje jej několikrát zmačkat a zase rozvinout, aby se zlepšily jeho lepicí vlastnosti.

Soutěž

Zasoutěžte si na našem Instagramu o produkty Peelo a sadu látek na výrobu voskovaných ubrousků od nás k tomu navíc! Soutěž trvá až do 21. 4. 2023.

Voskovaný pytlík (nejen) na pečivo (29×31 cm)

Budeme potřebovat

  • bavlněnou látku (31 × 33 cm)
  • bavlněnou stužku
  • nůžky (ideálně entlovací = cik-cak)
  • voskovou cihličku od Peelo (spotřeba cca 61 g vosku)
  • šicí stroj nebo jehlu a niť
  • pečicí papír
  • plech
  • pečicí troubu s regulovatelnou teplotou (ne mikrovlnku!)

Jak na to

Postup je v podstatě stejný jako u ubrousku, jen je potřeba dbát na to, aby se nám neslepily jednotlivé vrstvy. Pro detailnější vysvětlení jednotlivých kroků se podívejte výše na návod na ubrousek.

Šití sáčku

Připravíme si vypranou a vyžehlenou bavlněnou látku. Ustřihneme si dva stejné obdélníky o velikosti přibližně 31 × 33 cm.

TIP: Pokud budete látku stříhat entlovacími nůžkami (což doporučuji), sešpendlete si nejdříve naruby (tzn. stranou s potiskem dovnitř) obdélníky na sebe a poté obstřihněte cik-cak nůžkami. Budete tak mít jistotu, že vám zubaté okraje budou na sebe sedět.

Sešpendlíme po delších a jedné kratší straně. Pokud máte na látce vzor, dávejte pozor na jeho směr, ať nemáte potisk vzhůru nohama. Na volné vrchní (kratší) straně založíme okraje (tzn. ohneme okraje, abychom je schovali).

Do jedné delší strany můžeme umístit stužku na zavazování pytlíku, kterou pro větší pevnost všijeme mezi dvě látky. Já jsem na to zapomněla, takže jsem stužku přišívala až na hotový sáček. V tomto případě to asi ničemu nevadí, tkanička stejně nebude tolik namáhaná. Na šicím stroji nebo v ruce sešijeme dokola jednoduchým stehem. Nebojte se na stroji nastavit větší hustotu stehů.

Jak na dno sáčku? Aby měl sáček nějaký objem, je potřeba mu vytvořit dno. Pokud jste si vyráběli plátěnou tašku podle našeho návodu, postup je úplně stejný. Sešitou kratší stranu přehneme cca 3 cm od okraje.

Roztáhneme dno na šířku ohybu a cípy po stranách přehneme ve vzdálenosti cca 4 cm. V přehybu prošijeme.

Abychom dno začistili a vyvarovali se tomu, že nám v něm budou zůstávat drobky z pečiva, přišijeme ještě odstávající cíp ke dnu pytlíku. Pozor! Neprošijte ke stěnám sáčku.

Odstřihneme všechny přečnívající nitě a můžeme sáček obrátit stranou s potiskem nahoru.

Voskování sáčku

I při voskování je postup stejný jako u ubrousku, nicméně je potřeba oddělit pečicím papírem jednotlivé vrstvy pytlíku, aby se nám neslepily.

Na plech položíme pečicí papír, na něj látkový sáček, dovnitř sáčku ještě list pečicího papíru. Začneme voskováním jedné strany, pak podložíme dno sáčku (kratší sešitá strana) kouskem pečicího papíru a dovoskujeme tuto část. Nakonec celý sáček otočíme a doděláme druhou stranu.

Extra tip na závěr: Jak sundat vosk z nože, struhadla či plechu?

Včelí vosk krásně provoní celou domácnost, a to včetně trouby, nože a plechu. Ale zbytky vosku nikde nechceme. Naštěstí stačí vosk opět krátce nahřát – plech v troubě a na nůž se mi osvědčilo ohřát vodu v konvici a nůž horkou vodou polít. Pak stačí rychle setřít kouskem papírové utěrky.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.