Jaký byl Maker Faire Prague 2019?

„Maker Faire je největší světová přehlídka inovací, kreativity a důmyslnosti pro celou rodinu. Je to přátelské setkání tvořivých a zvídavých lidí, které baví zkoušet nové věci a sdílet své poznatky a zkušenosti.“ Tohle se píše na oficiální webu. Jaký byl kutilský veletrh doopravdy? Připravila jsem pro vás reportáž.

Akci Maker Faire organizuje PrusaLab – otevřená dílna, kde mají k dispozici 3D tiskárny, lasery, šicí a vyšívací stroj. A kromě těhlech „hraček“ můžete využít i klasickou „dědovu“ dílnu. Pořádají spoustu workshopů, školení a komunitních setkání. Najdete je v pražských Holešovicích.

Na Maker Faire jsem se vypravila v sobotu. Už před hlavním vchodem pražského Výstaviště v Holešovicích to žilo – zvláště těmi hlučnými věcmi, které asi nikdo nechtěl vevnitř. Děti byly nadšené!

Celkem mě překvapilo, kolik místností a stánků veletrh obsahoval. Podle fotek z předešlých ročníků a zběžném prohlédnutí vystavovatelů jsem byla připravená spíše na takovou tu chlapskou část DIY (žádné tzv. „soft crafts“ pro holky), takže jsem čekala hlavně kutily, pájení, sváření, špinavé ruce, piliny… no, trochu reklamu na OBI.

Byla jsem tedy mile překvapená, že jsem narazila i na pár koutků s šicí nebo pletací dílnou, recyklací skla, strojovým vyšíváním nebo třeba origami. A pak tu samozřejmě byla spousta hračičků s robůtky – těch tam opravdu bylo hodně!

A kdo mě na veletrhu zaujal?

Pokoj č. 10 / Materialistic

Pokud byste si rádi něco ušili, ale nemáte doma šicí stroj a nechcete si ho kvůli pár pokusům hned kupovat, je Pokoj č. 10 přesně pro vás. Jde totiž o sdílenou šicí dílnu, kde mají všechni potřebné vybavení a také pořádají workshopy šití pro začátečníky. Dílnu najdete v Praze na Letné a omrknout také můžete jejich Facebook a nebo jejich obchod s látkami Materialistic.

MARS (Mobilní Ateliér Recyklovaného Skla)

Kluci z téhle dílny nám nejdřív nabídli prsten (viz obrázek 1) a pak nás pozvali i na skleničku (obrázek 2). A jinak taky dávali druhou šanci prázdným skleněným láhvím, které různě rozřezávali a brousili. Vzhledem k tomu, že jejich ateliér je mobilní, tak sledujte jejich Facebook, kde zrovna pořádají nějaký workshop.

Já na tom dělám

A rovnou bych chtěla zmínit ještě jeden stánek s recyklovanými výrobky, kde jste si mohli zakoupit peněženky z kazet, náušnice z destníků, sešity z disket, pásky z pneumatik nebo třeba zrcadlo ze staré tenisové rakety. Najdete je opět na Facebooku.

A další…

Jinak jste si mohli vyzkoušet vytvořit svou vlastní mozaiku, poskládat origami nebo nechat vygravírovat laserem opravdu originální vařečku dle vlastního návrhu. Samozřejmě tu byla i spousta dílniček pro děti.

Zahrádkářům bych určitě doporučila sledovat projekt Parallel Garden (Paralelní Polis), který mě zaujal svou hydroponickou zahrádkou natolik, že jsem ji zapomněla vyfotit. A co je hydroponie? Jde o technologii pěstování rostlin bez půdy (hlíny), veškeré živiny jsou dodávány přímo ve vodě. A protože se jedná o projekt Paralelního Polisu, museli mít něco extra, takže celá zahrádka byla plně automatizovaná.

Na chvíli jsem se také zastavila u velkého stánku FutLab, což je moderní High-Tech dílna pro kutily, studenty a umělce. V podstatě jde o další sdílenou dílnu. Zaujal mě především jejich automatický vyšívací stroj (video najdete v uložených stories na našem Instagramu). Najdete je na Praze 3.

A stál tedy Maker Faire Prague 2019 za to? Myslím, že na své si přišli hlavně geekové a podobní hračičkové. Pokud hledáte akci, která by byla čistě o DIY jako píšeme tady na blogu, najdete na Maker Faire pár stánků, které toto očekávání splní a u ostatních možná získáte nějakou inspiraci na vlastní tvoření nebo si třeba vyzkoušíte nějakou novou techniku.

Bohužel jsem stále u nás nenarazila na akci, která by byla opravdu hodnotnou inspirací pro DIY a kreativní tvoření. Pokud o nějaké takové víte, napište nám o ní třeba do zprávy na Facebooku nebo Instagramu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.