Jehelníček se zásobníkem

Asi před pěti lety mi vyrobil syn na kreativním kroužku jehelníček ze skleničky od marmelády. Celých pět let ho aktivně využívám a stal se mým oblíbeným pomocníkem. Teď ale potřebuji mít šití na dvou místech, tak jsem se rozhodla synův jehelníček okouknout a vyrobit si podle něho druhý.

Vyhovuje mi nenosit si ke každému přišití knoflíku celý šicí košík. Můj jehelníček obsahuje špendlíky, čtyři jehly a nitě tří základních barev. Do skleničky se vejde i nějaký ten knoflík a další potřebné maličkosti. A protože jsem s ním opravdu spokojená, ráda se s vámi o postup na jeho výrobu podělím.

Co budeme potřebovat:

  • skleničku o objemu 200 – 300 ml se šroubovacím víčkem (např. od marmelády, přesnídávky apod.)
  • vatelín nebo polštářovou výplň
  • bavlněné plátno alespoň 25×25 cm
  • cca 1m šňůry, stuhy, ozdobného provázku
  • ozdobné lepící pásky
  • oboustrannou izolepu
  • tavnou pistoli
  • nůžky (pokud máte budou se hodit navíc i entlovací nůžky)
  • tužka
  • pravítko nebo metr

Samotný jehelníček vytvoříme na víčku sklenice. Z vatelínu si ustřihneme několik čtverců o kousek větších než víčko a zastřihneme je od ruky do kruhu. Nemusí to být úplně přesně. Nezmáčknutá vrstva vatelínových koleček položených na sebe by měla být vysoká cca 6 cm, aby v ní dobře držely běžné krejčovské špendlíky.

Moje sklenice má průměr 7 cm. Aby látka udělala dostatečně dlouhý okraj a dobře se s ní pracovalo při lepení k víčku, připravila jsem si kolo o průměru 24 cm. Okraj jsem obstřihla entlovacími nůžkami, aby se mi látka později netřepila. Nejvhodnější jsou pro jehelníček bavlněná plátna s nižší gramáží. Nevhodný je naopak úplet, klasické špendlíky jdou z úpletu špatně vyndávat a vytahují z něj očka, navíc se látka brzy zničí.

Po obvodu víčka nalepíme proužky oboustranné izolepy. Látku položíme rubem vzhůru, do středu položíme kolečka vatelínu a na ně víčko. Víčko zlehka přimáčkneme, aby výsledná vrstva vatelínu byla vysoká 4-5 cm. Látku postupně zvedáme a na oboustrannou izolepou přichytíme k okraji víčka.

Látku k víčku přitiskneme nejprve na dvou protilehlých stranách a potom v polovině mezi nimi, jakoby do kříže. Potom látku přitiskneme k víčku ještě na dalších čtyřech místech. Drží to opravdu dobře. Víčko obrátíme a po obvodu víčka pevně uvážeme ozdobnou stuhu nebo šňůrku. Osvědčila se mi oděvní šňůra, která je mírně pružná.

Látku teď máme pevně připevněnou k víčku. Pro ještě pevnější uchycení zevnitř po obvodu látku přilepíme k víčku silikonovým lepidlem. Po zaschnutí lepidla upravíme okraj látky, aby byl rovnoměrný.

Nakonec ještě ozdobíme skleničku ozdobnými páskami a je hotovo. Zbývá už jen skleničku naplnit a našroubovat víčko.

Teď už mám pomocníky dva.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.