Knihařství: Nástroje

Když už tu máme nějaké návody na knihařství a vazbu, říkala jsme si, že bychom měli doplnit aspoň nějaké znalosti o knihařských nástrojích. Tyto nástroje se dají poměrně snadno sehnat a určitě se budou hodit i na výrobu jiných papírových výrobků. Třeba na vánoční jmenovky.

Knihařská kost – hladítko

Slyším vaši otázku: „Z pravé kosti?!“. Ano, z pravé kosti – aspoň ta moje. Samozřejmě lze zakoupit i levnější variantu v podobě plastové kosti. Ale o tom níže.

Knihařská kost neboli hladítko (anglicky bone folder) se používá k uhlazení papíru. Abyste si to lépe představili, dám vám klasický příklad nejčastějšího využití. Při přehnutí papíru, potřebujete uhladit hřbet, což byste udělali za pomoci nehtů na ruce. Místo toho, však použijete hladítko a tím si neobrousíte nehty ani lak na nich. Je to velmi pohodlné a rychlé.

Přijde otázka, zda má cenu si vůbec pořizovat knihařskou kost. Ano, má to smysl, pokud jednou za čas vyrábíte přáníčka, věnujete se scrapbookingu, na Vánoce vyrábíte jmenovky  nebo při výrobě papírových dekorací. Pokud si jednou za rok přehnete papír, pravděpodobně nemá smysl si hladítko pořizovat.

knihařská kostknihařská kost

Jak jsem již výše psala, lze zakoupit hladítko z kosti a z plastu. Kost vydrží déle (asi tak celý život, možná i dva), je tvrdá a neprohne se. Její váha a materiál je velmi příjemný do ruky. Nestane se, že by vás ruka začala svědit (jako mě z plastu). Na druhou stranu je dražší. Ale myslím, že má smysl do této pomůcky investovat. Každý prodavač vám řekne, ať si plastové hladítko nekupujete. Je měkké a tím pádem se prohýbá, obrušuje a láme se.

Přichází otázka: „Kolik to stojí?“. Knihařskou kost seženete od 100 Kč do 180 Kč. Což se mi zdá jako velmi přiměřená cena. Plastové hladítko je dvakrát levnější, ale láme se. Takže nevím, zda se vyplatí investovat několikrát po sobě 50 Kč.

Šídlo

Šídlo se používá v knihařství, brašnářství nebo šití. Používá se na propíchnutí materiálu, abyste snadno protáhli jehlu. Hodně si díky němu usnadníte práci.  Je to velmi praktická věc, pokud  děláte scrapbooking nebo amatérské knihařství. Já jsem svoje šídlo sehnala za 35 Kč.

šídlo

šídlo

Šídlo a jeho použití

Šídlo a jeho použití

Knihařská jehla

Knihařská jehla má tvar obyčejné jehly, nebývá tak ostrá, je delší a tlustší. Používají jí knihaři, milovníci scrapbookingu a já.  Její výhodou je délka a tloušťka při prostrkování dírkou na druhou stranu a uchopování jehly. Co jiného se dá říci o jehlách? Snad jen, že pokud vám spadnou, hledají se velmi těžko.

Knihařská jehla

Knihařská jehla

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.