Kreativní nátěr se strukturou oživí hladkou zeď i nábytek

Obyčejná hladká deska, která tvoří viditelná záda kuchyňské linky (ostrůvku), mi přišla trochu nudná. Proto jsem se rozhodla ji trochu ozvláštnit nátěrem speciální barvou se strukturou (Denas), která na hladkém povrchu vytvoří plastickou vrstvu. Je to jednoduché a velmi efektní, podívejte se sami.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.

Budeme potřebovat

Výběr barvy

Denas struktura je speciální dekorační nátěrová hmota od českého výrobce, kterou můžete použít na mnoho různých materiálů. Hladkým povrchům kromě struktury tak přidáte kapku originality za pár korun. Barvu můžete použít na kov, dřevo, beton nebo omítku a dokonce i na kachličky a obklady či umakart. V Barvy Laky Janů si navíc můžete vybrat z mnoha odstínů, které lze také nakombinovat a dosáhnout tak velmi zajímavých výsledků.

Jak na nátěr se strukturou

Postup

Připravila jsem pro vás i video s celým postupem. Textový návod najdete níže v tomto článku.

1) Odmaštění plochy

Nejdříve je potřeba natíraný povrch dobře odmastit. K tomu použijeme odmašťovač Denas, který dle návodu zředíme vodou. Tento krok opravdu nepodceňujte, jinak by se barva nemusela k povrchu dobře chytnout.

2) Nátěr spodní vrstvy (modré)

TIP: Pokud máte možnost, zkuste si nejdříve nátěr nanečisto. Deska, kterou jsem natírala, je ze sololitu, takže jsem našla nějaký starý odřezek jiné desky (ze stejného materiálu) a na tomto kousku jsem si vyzkoušela celý nátěr – spodní i vrchní barvu. Důležité pro mě bylo si hlavně vyzkoušet konzistenci barvy se strukturou i práci s ní. Zkusila jsem použít různé nástroje i techniky nanášení barvy.

Pokračujeme nátěrem spodní barvy (v mém případě modrá). Tato konkrétní barva Dulux se používá bez ředění. Počítejte nejspíše se dvěmi vrstvami nátěru, aby byla barva opravdu sytá, jednolitá a bez fleků. A s krásně sametovým povrchem. Každou vrstvu nechte nejdříve opravdu dobře uschnout, než začnete s další.

Po prvním nátěru jsem měla docela obavy z výsledku, ale níže na obrázku je vidět, jak druhá vrstva už hezky kryje (vrchní část obrázku), zatímco ve spodní části je jen první flekatá vrstva.

3) Nátěr vrchní barvy se strukturou

Po zaschnutí druhé vrstvy spodní barvy se můžeme pustit do vrchní barvy se strukturou. Zkoušejte si různé způsoby nanášení i nástroje, které k tomu použijete. Může to být stěrka se strukturou, malířské špachtle, hladítka, nebo různá dřívka (to jsem použila já). Výsledek bude pokaždé jiný. A hlavně originální!

Pozor! S touto barvou se opravdu pracuje jinak, než s většinou klasických barev. Zasychá výrazně rychleji, a proto je potřeba si práci s ní dobře rozvrhnout a zpracovávat postupně menší plochy. Moc prostoru na opravy tu už není.

TIP: Pokud jste ještě odvážnější, podívejte se i po dalších speciálních barvách s efekty, třeba se třpytkami, s granitovým (kamenným) efektem, perleťové…

Další inspirace na nátěr se strukturou

Pak už jen stačí zpátky připevnit ke kuchyňské lince, já navíc ještě přidala hezkou dřevěnou lištu (namísto původní plastové mastné a už popraskané lišty), kterou jsem za pár korun koupila v OBI. A máme hotovo.


Baví vás tyto proměny a renovace? Koukněte i na další články ze série Bytové proměny.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.