Kreativní příměstské tábory – prázdniny pro tvořivé děti
12. 08. 2019, Jana, Akce, Magazín
Co s dětmi o prázdninách? To řeší téměř každý rodič. Dva měsíce volna ve škole a několik týdnů zavřené školky dělají vrásky na čele nejednomu dospělákovi.
Čím dál větší oblibě se těší příměstské tábory. Takové denní hlídání s programem. Čím větší je zájem rodičů, tím pestřejší je nabídka. Na výběr jsou tábory s všeobecným programem (něco jako školka nebo družina) ale taky velké množství táborů se zaměřením na určitou dovednost (sportovní, výtvarné, rukodělné).
Někde jsou všechna místa vyprodaná už před koncem školního roku, ale jsou i tábory, kde vaše dítě přijmou na poslední chvíli.
Můj syn rád tvoří a vyrábí, ale taky rád kutí s tátou v dílně. Letos jsem tedy vybrala řemeslný příměstský tábor v kreativní zóně DEPO2015 v Plzni, který měl pro letošní sezónu téma divadlo.
Líbila se mi pestrost programu. Každý den si měly děti vyzkoušet nějakou jinou tvořivou činnost. Pracovaly s kartonem a barvami, malovaly kulisy, podívaly se do kovárny, vyrobily si obrázkové svítilny s měděnou cívkou a vyzkoušely si linoryt a jeho tisk. Taky si chvíli hrály a dobře se najedly.
Mám pocit, že většina výtvarných a kreativních kroužků a letních táborů je spíš zaměřena na dívky. Víc se tam maluje, vyrábí šperky, lapače snů apod. Potěšilo mě, že v nabídce je i takovýhle řemeslný tábor, který svou náplní přitáhne spíš kluky.
Na závěr týdenního programu byly výrobky dětí využity k divadelnímu představení pro rodiče. Nevyráběly tedy jen tak něco, aby se teda zabavily, když už tam jsou. Téma divadlo se neslo celým týdnem a děti v představení předvedly, co všechno za těch pět dní zvládly.
Pár tipů pro rodiče
Jak vlastně vybrat dobrý příměstský tábor? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď ani návod se zárukou dobrého výběru. Je ale pár věcí, které nám pomohou, zorientovat se v nabídce.
1. Mezi první kriteria patří takové ty praktické věci:
- cena (kromě celkové ceny si dejte pozor na příplatky, např. zda se výlety neplatí zvlášť navíc apod.)
- provozní doba (bohužel hodně táborů má kratší denní provoz než je pracovní doba rodičů)
- zázemí (např. mají se děti kam schovat v případě nepříznivého počasí? kde se budou stravovat? )
2. Vybírejte program podle zájmu vašeho dítěte ne podle vašeho přání. Vozit každý den domů z tábora za nemalý peníz otráveného potomka nebude bavit ani vás.
3. Nejlepší reklamou je doporučení. Recenze na internetu můžou být fajn, ale znáte to… kolik lidí, tolik názorů. Pokud vám tábor doporučí někdo koho osobně znáte, někdo s podobnými zájmy a představami jako vy, máte vyhráno.
4. Osobní dojem a intuice
- zdá se komunikace s organizátory zdlouhavá, neodpovídají na dotazy nebo nefungují webové stránky organizace? Pak je asi něco špatně.
- organizátor by měl mít něco společného s programem, který nabízí. Sportovní klub nabídne vhodné prostory a školené vedoucí pro programy zaměřené na pohyb. Organizace nebo spolek, který vede celoročně výtvarnou dílnu bude mít vybavení pro kreativní programy, ale těžko bude vaše děti učit třeba jezdit na koni.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: