Kreslíme si s dětmi – komiks

Když není venku zrovna vycházkové počasí, bývá obtížné děti doma zabavit. Přemýšlela jsem, jakou aktivitu vymyslet pro mého školou povinného syna a zároveň s ním strávit nějaké společné chvíle s tvořením. S tím jak děti rostou, je čím dál těžší najít vhodnou společnou činnost. Nadchl mě proto synův nápad, že si spolu nakreslíme komiks. A věřte mi nebo ne, bavilo nás to oba, takže u nás dva ze dvou doporučují. :-)

Zkuste to taky. Nejde o to, vytvořit nějaké umělecké dílo, ale pobavit se. My jsme se u toho teda nasmáli do sytosti. Tvorba komiksu nám zabrala asi tři hodiny.

Přiznám se, že jsme to nevymysleli úplně sami. Během hodiny pracovních činností si s panem učitelem o tvorbě komiksů děti povídaly a něco si i samy vyzkoušely. Využila jsem tedy pár zjednodušených pravidel, které syn pochytil při výuce a pustili jsme se do díla.

Co budeme potřebovat:

  • bílý papír A4 – pro fixy a tempery je vhodnější čtvrtka, pro pastelky postačí kancelářský papír
  • obyčejná tužka a guma
  • černý fix nebo popisovač
  • něco na vybarvování – čím budete komiks vybarvovat záleží jen na vás, co bude po ruce – my jsme použili pastelky, fixy a tuhé tempery, poslouží i voskovky, vodovky, olejové pastely…

Jednoduchá pravidla pro tvorbu:

Nastavit si jednoduchá pravidla hodně zjednoduší práci a umožní nám, plně se věnovat kreslení a komunikaci s dětmi. Příliš mnoho možností by vedlo k dlouhému rozhodování, jak komiks pojmout. Děti, i ty větší, udrží pozornost jen po omezenou dobu, bez nastavení pravidel bychom se možná k samotnému kreslení ani nedostali.

1. Papír a barvy

Pro začátek je nejjednodušší začít s papírem formátu A4 na výšku. Využít můžete jakýkoliv čistý bílý papír, který doma najdete.

Pro vybarvování fixami, temperami nebo vodovkami doporučuji použít čtvrtku. Jestli doma najdete starý sešit nebo kancelářský papír, vybarvujte radši „suchou“ cestou – pastelky, voskovky, olejové pastely (gioconda)…

Výběr barev je jediné, co bych nijak neomezovala. Zkuste vybarvovat s čímkoliv, co doma potkáte a kreslit se s tím dá.

Na předkreslení komiksu budeme potřebovat obyčejnou tužku. Černý fix nebo popisovač využijeme na obtažení a zvýraznění linek.

2. O čem by měl komiks být

Osvědčený a pro děti snadno pochopitelný motiv je superhrdina versus superpadouch. Jak mi syn řekl: „Vymýšlí se to nejlíp“. Doporučuji zvolit si jedno téma, usnadní to přemýšlení o konkrétním příběhu.

V prvních políčcích představíme oba hlavní protagonisty. Kdo je superhrdina a kdo je superpadouch. Superpadouch provede nějakou superzlárnu a superhrdina se ho snaží zastavit. Proběhne souboj, chvíli to i může vypadat, že zlo zvítězí, ale superhrdina nakonec vždycky zvítězí.

3. Pár „technických“ tipů k samotnému kreslení

Okýnka – příběh kreslíme do okýnek. Komiks se čte stejně jako klasická knížka, tedy zleva doprava, po řádcích od shora dolů. Pro důležitý děj, třeba souboj superpostav, vytvoříme okýnko větší. Pro děti je snazší spojit dohromady několik okýnek v řádku, ale řádkování samotné zachovat. Pokud si troufáte, můžete vytvořit i větší okýnko přes víc řádků. Myslete jen na to, jak potom budete komiks číst. Okýnka můžeme kreslit s mezerami, jako to bývá v časopisech nebo bez mezer, jednotlivá okýnka na sebe budou přímo navazovat.

Nadpis – každý komiks musí mít svůj nadpis, svoje jméno. Umístěte ho buď na horní stranu listu nebo do prvního komiksového okýnka.

Poznámky k ději – poznámky typu: „kdesi v minulosti“, „později“, „a zatím na druhém konci galaxie…“, píšeme do řádku na horní nebo dolní okraj okýnka a oddělíme je čarou.

Bubliny s řečí – pro řeč a myšlenky používáme známé bubliny. Pro přímou řeč používáme bubliny s „šipkou“ k postavě, která mluví. Pro myšlenky používáme takzvané mráčky.

Postup kreslení – nejprve si rozdělíme papír tužkou na okýnka, nebojte se kreslit tužkou od ruky. Potom nakreslíme tužkou nadpis a postupně celý děj. Když budeme potřebovat někde okýnka trochu jinak, prostě to vygumujeme a překreslíme. Když jsme s příběhem spokojení, celé dílo vybarvíme. V komiksu by nemělo zůstat žádné bílé místo, kromě bublin s řečí. Všechna pozadí políček by měla být vybarvená. Jako poslední obtáhneme linky černým fixem nebo popisovačem.

Na závěr tip od nás: Během kreslení si s dětmi povídejte, kdo co kreslí, jaké máte superpostavy, kde se vzaly, jaký připravujete supersouboj… prostě o všem, co bude ve vašem komiksu. Hodně jsme se při tom nasmáli a strávili příjemné deštivé odpoledne bez počítačových her a mobilu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.