Kurz sítotisku v DIY Praha

Víte, že je v Praze na Žižkově DIY dílna, kde můžete pracovat na svých projektech? Pronajmout si můžete nejen prostor, ale k dispozici je i nepřeberné množství nástrojů, náčiní, strojů a jiných udělátek. Dokonce pořádají i kurzy a workshopy. Jak probíhají? Jeden jsme navštívily.

To, že skoro v centru prahy existuje taková dílna, jsme zjistily před pár týdny čistě náhodou. Stejně tak, jako jsou (opravdu!) náhodou podobná naše loga – náš blog DIY česky i dílna DIY Praha využíváme v logu grafický prvek kapky. A zrovna asi za dva týdny se měl konat i kurz sítotisku, který marně sháním už asi rok a půl. A navíc jen za 250 Kč na 3 hodiny! Tak to je osud, tam musíme jít! A tak jsme se přihlásily. Jak to všechno probíhalo? Čtěte dál.

Kurz vedl sympatický Kay v angličtině, což ale nebyla žádná překážka, protože vše vysvětloval velmi jednoduše a pochopitelně. Patří mu velký dík, protože nám dokonce vyrobil sítotiskovou šablonu speciálně pro náš blog.

sito

Tomu předcházelo shánění triček. Kupodivu nebylo zrovna jednoduché sehnat dvě bílá bavlněná trička. Ve všech obchodech v našem okolí se totiž rozhodli, že je mít nebudou. Ale nakonec se zadařilo a my mohly vyrazit na nedělní kurz.

2

Ve tříhodinovém workshopu samozřejmě nebyl prostor pro přípravu šablony, ale všechno nám Kay teoreticky vysvětlil. A místo toho jsme si užili několik hodin praktického tisknutí na textil i papír! A tak jsme tiskli a tiskli…

1418

Člověk si řekne, co na tom je složitého – udělá se šablona a na tu se nalije barva a protlačí se stěrkou a hotovo, máte krásný tisk. Přesně tak to probíhá ve videích na YouTube. Jenže tam je samozřejmě jen ten povedený tisk. Nikdo se nechlubí předchozími deseti nedokonalými. Ruční sítotisk je technika nevyzpytatelná, protože, jak jsme se i na kurzu přesvědčili, při tisku záleží na spoustě věcí – materiálu, na který tiskneme, na barvě, na úhlu, pod kterým protlačujeme barvu a hlavně na tlaku. Pak samozřejmě také na tom, kolikrát jsme již barvu protlačili a jak je síto zanesené. Proto naše potisky nebyly úplně perfektní, ale přesně proto mě sítotisk baví – každý kus je jiný, každý je originál. A s Míšou jsme se shodly na tom, že jako pracovní trika do videí budou naprosto perfektní :-) Posuďte sami…

17

Takže koukněte, co mají v DIY Praha (diypraha.cz) právě na programu a přihlaste se na workshop! Jsem si jistá, že ani u dalších nebudete litovat. Navíc se seznámíte s dalšími skvělými lidmi, kteří mají minimálně jeden stejný zájem jako vy. Uhádnete, jaký? :-)

19
Nám skvělou náladu po workshopu nepokazilo ani deštivé počasí.

 

Další fotky z workshopu

Save

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.