Kurzy šití Plzeň – recenze

Jednou za čas se i my vypravíme na nějaký ten kurz. Rády se pak s vámi podělíme o tipy na tyto workshopy a také o naše osobní dojmy a hodnocení kurzu. Tentokrát to bude z kurzu šití v Plzni.

Šiju na stroji asi 16 let, ale jsem samouk, prostě takové to rovné šití, něco obroubit, spíchnout něco jednoduchého nejlépe do gumy. Když jsem zkoušela šít podle Burdy, študovala jsem tři hodiny návod a připadalo mi, že některá slova nejsou česky. Postup je sice pěkně popsaný detailně, ale slovník odborných pojmů jaksi chybí. Jako začátečník jsem nevěděla, co je třeba podsádka.

Po nějakém šikovném kurzu jsem se poohlížela dlouho a nějaký ten pátek jsem měla v hledáčku stránku kurzysiti-plzen.cz. Nakonec se naskytla šťastná souhra náhod (hlídání syna, čas, zaujalo mě téma kurzu) a přihlásila jsem se.

Znáte ten pocit, kdy víte, jak začít, ale v jeden moment se zaseknete a jste v úzkých a nemůžete s věcí pohnout dál. Chybí vám ta jedna, dvě, možná i úplně triviální rady odborníka, které vám další postup osvětlí. A vy se budete těšit, jak se pustíte do dalšího a dalšího projektu, protože už víte, kudy dál. Tak to jsem přesně potřebovala a u Dany v Kurzy šití Plzeň jsem to našla.

Nabídku kurzů najdete na zmíněných webových stránkách. Registrace probíhá přes online rezervační systém s platbou předem. Asi týden před kurzem přijde každému účastníkovi e-mailem soupis potřebných věcí, které si má donést a detailní informace ke kurzu.

Je vhodné, pokud máte svůj šicí stroj, si ho na kurz přinést. Dílna je plně vybavena dobrými stroji, ale co vám bude doma platné vědět, že na tom stroji v dílně to byl steh 24, když na vašem stroji je někde úplně jinde?

V dílně od začátku panovala přátelská atmosféra. Během zhruba deseti minut před oficiálním začátkem jsme byly všechny na místě (sešly jsme se samé ženy). Na kurzu nás bylo šest v různém věku i výkonnostní šicí třídě. Někdy jsem si na tvořivých kurzech připadala jako cizinec, protože jsem jako nováček přišla mezi sehranou partu. To se tentokrát nestalo. Jednak jsme byly dvě nové, dvě děvčata, co byla podruhé a dvě matadorky, ale hlavně lektorka Dana nikoho neupřednostňovala, komunikovala skvěle se všemi.

Vybrala jsem si kurz kolové (nebo taky jinak kruhové) sukně, který je určen těm, kteří už někdy na stroji něco ušili. Začaly jsme trochou teorie, pokračovali přes výpočet střihu a stříhání, přes základní šití až po vyřešení pasu. Každá z nás zvolila jiné zakončení v pase. Paní Dana zvládala s úsměvem každé z nás poradit a pomoct individuálně i odpovídat na naše dotazy.

Poprvé jsem si také vyzkoušela overlock a teda, kam se hrabe entlování a pružný steh…

I když jsem tomu ze začátku moc nevěřila a říkala si, že za tři hodiny nemůžu ani náhodou stihnout cokoliv dokončit, šla jsem domů s hotovou sukní, za kterou se na veřejnosti ani náhodou nemusím stydět.

Kurz přesně splnil má očekávání, co se týká náplně a velmi mile překvapil přístupem paní lektorky. Maximální možný počet účastnic je přesně takový, aby se každý vešel ke stolu, žehličce, overlocku. Každý se stihl zeptat a nechat si opravit chyby.

S klidným svědomím všem kurzy u paní Dany doporučuji, já sama se chystám na další kurz, abych se zdokonalila v šití z úpletových látek. Jen co mladý pán odjede na prázdniny. Letní nabídka kurzů je široká. Najdete hodiny pro začátečníky i pro pokročilé, můžete využít volnou dílnu s lektorkou, kdy si donesete vlastní rozešitý projekt se kterým potřebuje poradit. Jestli jste si svým šitím jistá a jen doma chybí třeba ten overlock i pro vás jsou v dílně hodiny šití, kdy si můžete přijít ušít, co potřebujete. A na ten overlock si s košilemi pro malýho asi odskočím.

Podívejte se také na naše články o šití nebo rovnou na naše videa na YouTube.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.