Macramé krmítko pro ptáčky z kokosového ořechu

Macramé je technika drhání, při které se splétají provázky do dekorativních vzorů. Jestli vám po Vánocích zbyl kokosový ořech, sežeňte si kousek provázku a za 15 minut vyrobíte stylové krmítko pro ptáčky.

Na macramé krmítko budeme potřebovat

  • kokosový ořech
  • provázek (cca 5,5 m)
  • nůžky

Jak na to

Jak otevřít kokosový ořech

V jednom z předchozích článků o krmítku z kokosu jsem ořech navrtala a pak vypáčila. Tentokrát jsem se rozhodla na jít trochu sofistikovaně. Abych to zkrátila, tak po různých pokusech jsem zkusila poklepávání po obvodu a kupodivu to nakonec vyšlo a měla jsem skoro stejné dvě půlky ořechu.

Odstraníme dužinu

Dužinu stačí jen naříznout a lehce vypáčit obyčejným nožem. Mně se s novou metodou povedlo dužinu nerozbít a skořápka ořechu šla sama hezky sundat, takže jsem vyndala v celku tohle kokosové vejce!

Navážeme provázek ve stylu macramé

Záleží, kam budeme krmítko věšet a kolik provázku spotřebujeme na uvázání. Ustřihneme si 8 stejně dlouhých provázků (60 – 80 cm každý).

Konce dáme k sobě a přibližně 5 cm od konců svážeme provázky v uzel.

Kokosový ořech položíme na střed (nad uzel), vezmeme dva sousedící provázky a naměříme přibližně dvě třetiny výšky ořechu. V tomto místě uděláme na provázcích uzel. Stejně postupujeme se zbylými třemi dvojicemi provázků. Z 8 samostatných provázků nám tak vzniknou 4 prameny.

Nyní vezmeme opět dva sousedící samostatné provázky (každý z jiného pramene) a opět je svážeme do uzle, tentokrát kousek nad okrajem ořechu. To samé uděláme se všemi zbývajícími provázky.

Nakonec doporučuji vždycky dva provázky z jednoho pramene zatočit (zaplést), aby se nerozjížděly. Nakonec všechny 4 zapletené prameny spojíme uzlem (asi 25 cm nad ořechem).

Pak už jen uvážeme na větev a nasypte ptáčkům dobroty.

A čím ptáčky krmit?

Určitě jim NEsypejte žádné zbytky, ani pečivo a už vůbec ne žádné kazící se (například plesnivé či nahnilé) potraviny!

Ideálně naplníme směsí určenou přímo pro opeřené návštěvníky (ptačí zob), kterou prodávají v hobby marketech, zahradnictvích, přes zimu i ve větších supermarketech.

Obecně si pochutnají na různých neochucených semínkách (zvláště slunečnicových), oříšcích, ale také na ovesných vločkách, kouscích jablka nebo nastrouhané mrkvi a také na čistém sádlu nebo loji. Podle skladby menu, které naservírujete, k vám na krmítko zavítají různé druhy.

Kategorie

DIY česky 2023 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.