Malování na kamínky: 5 technik pro začátečníky

Možná jste si také při procházkách venku všimli pomalovaných kamínků. Ty jsou součástí hry a já jsem si pro vás připravila 5 tipů, jak kamínky nazdobit, abyste se do hry mohli také zapojit.

O co ve hře jde?

Na našich podzimních procházkách jsme si všimli, že se v našem okolí různě objevují pomalované kamínky. Zjistili jsme, že jde o hru, kdy namalujete kamínek, označíte ho facebookovou skupinou a umístíte do vašeho okolí, někdo kamínek najde, zveřejní ho na skupině a popoveze někam dál, aby udělal radost dalšímu nálezci.

Chtěli jsme se do hry zapojit, jenže nejsme ani já ani syn příliš zdatní kreslíři. Kamínky, které jsme nacházeli jsou mnohdy krásně propracované a my jsme se za naše výtvory trochu styděli.

Pátrali jsme a zkoušeli, jak si poradit a vytvořit obrázky, které by se nálezcům líbily tak, že zveřejní nález našeho kamínku. Rádi se s vámi podělíme o pět tipů, jak si poradit s malováním na kamínky i jako začátečník a které techniky se hodí i pro hrbolaté kamínky.

Tip č. 1: Ubrousková technika
Tip č. 2: Permanentní fix
Tip č. 3: Hranatý kamínek a fixy decor pen
Tip č. 4: Fixy decor pen na hladké kamínky
Tip č. 5: Malování voskovkami na horké kamínky

Co k malování využijeme:

  • akrylové barvy
  • štětce
  • ubrousky s obrázky
  • disperzní lepidlo
  • fixy decor pen
  • permanentní fix
  • průhledný lak (ideálně ve spreji)
  • voskovky
  • a samozřejmě kamínky

TIP: Ať už budete volit jakoukoli techniku, základ je kamínek důkladně očistit. Doporučuji nejdříve vydrhnout kartáčkem, abychom se zabvili hrubých nečistot a pak opláchnout v jarové vodě, která kamínek zbaví případné mastnoty.

1. Ubrousková technika

Ubrousková technika se opravdu dá použít i na kamínky. Stačí vybrat vhodně velký motiv na ubrousku. Výhodou ubrouskové techniky je, že nemusíte nic kreslit, obrázek přenesete rovnou z ubrousku.

Aby obrázek na kameni pěkně vyniknul, natřeme nejdřív kamínek světlou akrylovou barvou a necháme pořádně zaschnout. Nejlépe se pracuje s hladkými valounky, ale tuto techniku můžeme použít i na lehce hrbatý kamínek.

Z ubrousku si vystřihneme obrázek, který chceme použít. Většina potištěných ubrousků má tři vrstvy. Před nalepením na kamínek je třeba dvě nepotištěné vrstvy oddělit a použít jen tu vrchní.

Ubrousek přiložíme na kamínek a přetřeme lepidlem. Začínáme od středu a štětcem nanášíme lepidlo směrem ke krajům. Nebojte se použít víc lepidla, možná bude o něco déle schnout, ale ubrousek si nepotrháte.

Po zaschnutí kamínek přelakujeme bezbarvým lakem, aby obrázek venku nezničila vlhkost. Ve výtvarných potřebách je k dostání lak ve spreji vhodný na ubrouskovou techniku nebo k použití přes všechny běžné typy barev.

2. Permanentní fix

Pro začátečníky je vhodné zvolit co nejjednodušší motivy, které při tom budou vypadat efektně. Osvědčené jsou geometrické tvary a kombinace pouze dvou barev. Pro tyto obrázky postačí jeden odstín akrylové barvy a černý permanentní fix. Tato technika je vhodná pro jakýkoli kamínek, nemusí být nutně úplně hladký.

Kamínek nejprve přetřeme světlou akrylovou barvou. My jsme zvolili bílou. Barvu necháme pořádně zaschnout. Po zaschnutí se rovnou můžeme pustit do kreslení.

My jsme se rozhodli nakreslit piškvorky. Hotový obrázek nezapomeneme přelakovat.

3. Hranatý kamínek a fixy decor pen

Našli jsme spoustu kamínků, které byly různě hranaté a hrbolaté a jejich tvar nám nic zvláštního nepřipomínal. Tyhle kamínky jsme se nakonec rozhodli pomalovat jako příšerky pomocí akrylové barvy a fixů decor pen.

Nejdříve si připravíme základ, jako u předchozích způsobů. Kamínek natřeme akrylovou barvou. Na ni nakreslíme jednoduché obličeje pomocí fixek decor pen. Tyto fixy mají dobrou kryvost a jsou odolné vlhku. Ještě se k nim vrátíme u další techniky.

4. Fixy decor pen na hladké kamínky

Malování fixkami decor pen přímo na kamínky je vhodné pro hladké jednobarevné kamínky. O tom jsem psala v samostatném článku.

Pomocí těchto fixů můžeme jednoduše nakreslit třeba efektní rozkvetlý strom.

Hotový kamínek je vhodné opět přelakovat. U šedých kamínků pozor, po zalakování mohou ztmavnout a obrázek potom není tolik okntrastní.

5. Malování voskovkami na horké kamínky

Oblíbený způsob malování na kamínky je použití voskovek a nahřátých kamenů. Existují dva základní způsoby, jak voskovkami kreslit.

Kamínek můžete nahřát hodně, voskovky se potom rychle roztékají takže můžete vytvářet spíš pruhy a abstraktní obrázky, třeba duhu.

Nebo můžete mamínek spíše jen tak trochu ohřát, voskovky se potom neroztékají tak rychle a můžete s nimi na kamínek kreslit jednoduché obrázky. My jsme zvolili druhý způsob.

Z voskovek oloupeme papírový obal. Na stůl si připravíme utěrku nebo jinou vhodnou podložku na horký kámen. Na utěrku položíme např. kuchyňskou papírovou utěrku, která zachytí případnou stékající voskovku.

Kamínky jsme dali nahřát do trouby na 150°C na 5 minut. Stačilo k tomu, aby se voskovky rozpouštěly, ale nestékaly po povrchu. S kameny manipulujeme v chňapkách, jsou opravdu horké.

Nahřátý kamínek položíme na podložku. Při kreslení se voskovky lehce rozpouští, ale nestékají. Kámen nám vydržel dostatečně teplý na kreslení asi 10 minut. Počítejte s tím, že kolem obrázků se vytvoří mastný okraj, jak se voskovka vpíjí do kamene.

Hotový obrázek po zaschnutí nezapomene přelakovat.

Nezapomeňte kamínek také podepsat a pak už může vyrazit do světa! Pochlubte se svými úlovky a označte nás u nich na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Pinterest).

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.