Maskovací kapalina

Také vám je záhadou, jak vznikají ty krásné obrazy, kde jsou perfektní bílé nápisy nebo bílé plochy ve změti barev? My jsme na tenhle trik přišly a dnes se o něj s vámi podělíme v článku a videu. První návod v češtině o práci s maskovací kapalinou.

Maskovací kapalina

Maskovací kapalina

Jak to dělají, že mají tak krásné obrazy? A jak udělali tenhle bílý nápis v tomto barevném fleku? Vždyť je to vodovkami, to by se muselo rozpít! Pro nás to také byla dlouhou dobu záhada, a tak se z Míši stal na chvíli DIY detektiv a začala pátrat – na Pinterestu, na YouTube, zkrátka kde se dalo… A vypátrala! Podívejte se na první video návod v češtině!

Co je to maskovací kapalina? Maskovací kapalina je tekutina, kterou když nanesete na akvarelový papír a ona zaschne, vytvoří na něm nepropustnou vrstvu a stane se z ní guma. Proto ji také někdy naleznete pod názvem arabská guma. Používá se k zakrytí míst na papíře, která si nechcete obarvit. Proto je vhodná i pro nápisy  nebo třeba kontury.

Maskovací kapalina

Použití maskovací kapaliny

V angličtině ji hledejte pod názvem Masking Fluid nebo Drawing Gum. Prodává se v několika odstínech barev. Já jsem si koupila nazelenalou, která dokonce voní po mátě. Což bude i důvod, proč má lahvička bezpečnostní uzávěr. Od jiných výrobců si můžete koupit průhledné, bílé nebo třeba modré zbarvení. Lahvičky stojí přibližně stejně, kolem 100 Kč. Průhledné se pohybují okolo 150 Kč. Rozhodně vydrží dlouho.

Jak se s ní pracuje?

Výrobce moc sdílný nebyl. Ze své malé zkušenosti vím, že kapalinu je lepší nanášet na akvarelový papír. Nejprve lahvičku řádně protřepejte a odlijte si trochu do malé mystičky. Na papír musíte nanést poměrně slušnou vrstvu, která schne asi 3 minuty. To znamená, pořádně namočit štětec, aby se čára na papíře aspoň minutu leskla. Pozor od protřepání jsou v kapalině bublinky, které se snažte odstranit z papíru, protože potom tato část nekryje! Po zaschnutí můžete malovat akvarelem i přes arabskou gumu. Pak počkejte než akvarel zaschne. Papír by neměl být vlhký. Při sundavání gumy se mi totiž jednou stalo, že se papír protrhl.

Video

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.