Minisvět v kufříku

Nedávno jsem v té nejvyšší poličce ve skříni narazila na svůj starý kufřík na výtvarné potřeby ze základní školy. S odstupem času mi připadal docela malý. A to jsem v něm měla celý svůj výtvarný svět!

V tu dobu jsem zrovna vymýšlela další nápady pro DIY rubriku Tchibo Blogu. Vzpomněla jsem si, jak jsem si jako malá vozila v kufříku hračky k babičce na prázdniny. Napadlo mě udělat do kufříku mini svět na hraní.  Kolegova dcera miluje poníky, takže jsem zvolila téma: Městečko.

A co na kufřík budeme potřebovat?

  • školní kufřík (buď použijte starý nebo kupte nový – nejlépe jednobarevný a papírový, který není příliš lakovaný)
  • nůžky
  • lepidlo (na papír, tavná pistole)
  • různé materiály (papír, čtvrtky, pěnovka moosgummi, filc, kousky látky…)
  • zrecyklovat můžete i krabičky od čaje
  • oceníte také pravítko a tužku

Hned na začátku vám dám jeden tip: nakreslete si plánek v měřítku 1:1, abyste pak při tvoření nebyli překvapeni, že se vám tam nevejde všechno, co jste si vymysleli. A také lépe odhadnete, kolik jakého materiálu nakoupit.

Kufřík postavte vzhůru nohama – víko bude ležet na zemi, dno kufříku bude jako zadní stěna (obloha). Děti se pak k hrací ploše lépe dostanou.

Začněte nejdříve s velkými plochami, které budou upevnění přímo na kufříku. V případě městečka jsem použila modrou pěnovku jako vodu, zelený filc jako trávu, bílý na mráčky, z papíru jsem udělala silnici a sluníčko a velká modrá čtvrtka vytvořila oblohu. Papír jsem lepila převážně školním lepidlem v tubě a větší plochy, na který mělo ještě něco držet a méně savé materiály, jsem vzala tavnou pistolí. Pokud si nejste jisti, jaké lepidlo použít, mrkněte na náš Test lepidel.

TCH-BLOG_NEW_09_CONTENT-WIDE_DIY-kufr05

Nebojte se kombinovat různé materiály. Děti se tak při hraní seznámí s různými strukturami a povrchy. Detaily jako lavička, králíček nebo ptačí budka jsou vytvořené z výseků z filcu, které se dají koupit ve výtvarných potřebách.

TCH-BLOG_NEW_09_CONTENT-WIDE_DIY-kufr06

Nezapomeňte, že kufřík budete zavírat, tak přes ohyby dávejte jen materiály, které se tím nepoškodí.

Domy jsou z krabiček od pytlíkových čajů, které jsem oblepila barevným papírem a fixem domalovala okna a dveře. Domy ani papírové stromy jsem schválně nepřilepovala, aby byly pohyblivé a dalo se s nimi hrát.

A víte, co je na tom nejlepší? Úklid. Je totiž strašně jednoduchý – prostě zavřete kufřík :-)

Návod na 3D strom z papíru (bez lepení)

Předkreslete si a vystřihněte z tvrdšího papíru dva stejné kmeny. Jeden z nich pak nastřihněte podélně z vrchu a druhý zespodu.

strom1

Pak je nastřiženými částmi nasaďte kolmo na sebe. Možná budete muset trochu poupravit hloubku nástřihu. Začněte radši s menším, zvětšit se dá vždycky :-)

Pak už stačí jen vystřihnout z papíru korunu stromu a nasadit mezi kmeny.

strom2

 

Další nápady na minisvět v kufříku

Vytvořit můžete také pokojíčky pro panenky, autodráhy, jurský park, podmořský svět… Vybrala jsem pro vás zajímavou inspiraci z Pinterestu.
Nápady z Pinterestu

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.