Technika nitěnkového savování oblečení

Občas se stane nějaká ta „nehoda“ a na tričku zůstane nevypratelný flíček. Není moc velký, ale je tam. Jak ho zamaskovat? My jsme tentokrát zvolili techniku nitěnkové savování.

Pracujeme a učíme se z domova a tak nám zima přijde obzvlášť dlouhá. Přemýšleli jsme, čím se zabavit a zároveň udělat něco užitečného. Pustili jsme se nakonec do úprav staršího oblečení. Savování je snadná a rychlá technika s efektním výsledkem. Přeci jen je to ale práce s chemikálií, takže doporučuji přizvat spíš větší děti.

Co budeme potřebovat:

  • bavlněné tričko
  • savo, nižší misku na savo (např.kelímek od pomazánky)
  • slabý provázek nebo bavlnku
  • noviny, kousek igelitu, papírové kuchyňské utěrky
  • samolepicí fólii nebo papírovou maskovací pásku
  • nůžky

Nejprve si připravíme šablonu. Na samolepicí fólii si nakreslíme obrázek, který budeme chtít vytvořit na tričku a vystřihneme ho. Kolem obrysu necháme okraj alespoň 5 cm fólie, abychom si savem při tvoření nepokapali tričko v místech, kde nechceme. Fólii nalepíme na tričko.

Můžeme použít i malířskou papírovou pásku a obrys s ní vylepit. Lépe půjdou páskou vytvořit jednodušší motivy, třeba čtverec, obdélník nebo různé pruhy a geometrické tvary.

Do trička vložíme pod budoucí obrázek igelit a na něj dvě až tři vrstvy novin. Noviny jsou důležité, aby absorbovaly přebytečné savo z látky. Kdybychom je do trička nevložili, mohlo by se savo z igelitu zpátky vpíjet do trička a vytvořit světlé fleky tam, kde je nechceme.

Do misky si nalejeme trochu sava, stačí vrstva 1 mm. Ustřihneme si bavlnku nebo provázek dlouhý asi 30 cm a namočíme do sava. Přes okraj kelímku necháme suchý konec, za který budeme s bavlnkou manipulovat.

Bavlnku za suchý konec zvedneme a necháme nad miskou přebytečné savo odkapat. Potom ji namotáme na tričko. Přiložíme papírovou utěrku a noviny a přimáčkneme, aby se savo z bavlnky pěkně obtisklo na tričko. Potom noviny s utěrkou sundáme a bavlnku vezmeme za suchý konec a opět namočíme do sava. Postup opakujeme, dokud nejsme spokojení. Bavlnku přikládáme i přes okraj šablony, aby se zvýraznil obrys obrázku.

My jsme ještě obrys zvýraznili kolečky, která jsme vytvořili gumou na tužce namočenou do sava.

Když jsme s obrázkem spokojení, můžeme odlepit šablonu a necháme savo ještě 15 minut působit. Poté vyjmeme zevnitř trička noviny a igelit, tričko přepereme v ruce a pořádně vymácháme. Doporučuji poprvé přeprat ve vlažné vodě s trochou pracího prostředku a po té minimálně dvakrát vymáchat. Vymáchané tričko usušíme a nový model do našeho šatníku je hotov.

Černé tričko jsem zdobila slabým provázkem, v misce bylo sava, že nedosahovala hladina nad provázek vložený na dno. Provázek se tolik nenasákl a vznikly různé odstíny odbarvení. Oranžové tričko si savoval můj desetiletý syn. Do misky si dal cca 2 mm sava, provázek se mu nasákl víc, na tričku odkapával a látka je všude hodně odbarvená.

TIP: Pokud si chce víc pohrát s obrysy, doporučuji tedy dát sava míň a v případě potřeby doplnit.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.