Omrzely vás staré dlaždičky? Natřete je barvou na obklady a dlažbu!

Máte doma starou dlažbu, která už dávno není podle posledních trendů, nebo vás prostě jen už přestala bavit? Barva na obklady a dlažbu je snadný a poměrně levný způsob, jak dát starým obkladům nebo dlažbě nový kabát. A to vše bez vrtání, lepení, spárování a hlavně nákupu nových (a drahých) dlaždiček. Barvou můžete natřít jak dlažbu na zemi, tak obklady na stěně a je vhodná do koupelny i do kuchyně.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.

Jakou barvu vybrat? A proč se nespokojit s bílou barvou z hobby marketu

Když jsem začala pátrat po tom, jak snadno a levně proměnit podlahu s keramickou dlažbou, aby ladila k nově natřeným dvířkům kuchyňské linky, objevila jsem právě barvu na obklady. Nabízely ji i některé hobby markety, ale většinou jen v bílé, která se mi na podlahu nehodila a nebyla jsem si jistá, jestli je nátěr vhodný i na podlahu. Pak jsem ale náhodou narazila na rodinnou firmu Barvy laky Janů, která má v nabídce barvu od českého výrobce: Denas Univerzál na kachličky v matné nebo lesklé variantě. Ale narozdíl od barev z hobby marketů vám umí namíchat snad jakýkoli odstín si jen vymyslíte.

Poslala jsem jim tedy dotaz, jestli je barva vhodná i na podlahu do kuchyně. Od Terky Janů jsem dostala rychlou odpověď, kde barvu doporučovala primárně na obklady (na stěně), ale už ne na podlahu, protože oficiálně podle výrobce není barva odolná proti otěru. Nicméně také zmínila, že zrovna mají na otestování jinou barvu, od stejného výrobce Denas: Barva na beton, která by měla být na dlažbu také vhodná a hlavně by snad už měla být i otěruvzdorná. A tak jsme se domluvily, že ji pak vyzkoušíme v praxi na tomto projektu.

Budeme potřebovat

Jak nátěr na dlažbu aplikovat

Není to žádná věda, ale je potřeba dodržet pár zásad.

Vlastně nejdůležitější krok je dlažbu nebo obklad vyčistit a odmastit, což zrovna v kuchyni může zabrat hodně času. Opravdu tento krok udělejte poctivě, jinak může celá další práce přijít nazmar. Doporučuji použít odmašťovač Denas, který se jen zředí vodou.

Zvláště u starší dlažby není od věci povrch ještě trochu zbrousit. Použijeme k tomu brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír.

Po uschnutí podlahy se můžeme pustit do prvního nátěru. Penetrace podkladu, která slouží k jeho zpevnění a sjednocení, není úplně nutná, protože barva už tuto složku obsahuje. Nicméně zvláště u starší dlažby vrstvou penetrace před nátěrem nic nezkazíte. Počítejte s tím, že budete dělat minimálně dvě vrstvy, aby byla barva jednolitá a bez fleků. Pokud máte nízké sokly u zdi také obložené dlažbou, začněte s nimi. Tady využijete hlavně štětec, protože i malým válečkem byste se ke spoji u podlahy špatně dostávali. Štětec se bude hodit také na rohy. Plochu dlažby pak už můžete natřít pomocí válečku. Pracuje se s ním rychleji a výsledek bude přesnější, než u tahů štětcem.

Barvu nechte dobře zaschnout, výrobce uvádí 4 hodiny, ale když to bude déle, rozhodně tím nic nezkazíte. Určitě je lepší počkat, než si nátěr pokazit. Pak můžete začít s druhou vrstvou. Přiznám se, že po první vrstvě jsem se bála, jak bude výsledek vypadat, protože povrch byl pořád hodně flekatý, ale po druhém nátěru se všechno spravilo. Rozhodla jsem se ještě pro třetí vrstvu na hodně zatěžovaných místech, takže tam, kde se chodí a nestojí tam trvale kuchyňská linka nebo lednice.

Zkušenosti s barvou po 2 měsících používání kuchyně

V každém našem článku nebo videu vám chceme předat maximum našich zkušeností, takže vydání tohoto článku jsem trochu odložila, abych se s vámi mohla podělit zkušenosti s barvou při běžném užívání kuchyně.

Při běžném chození po podlaze se barvě vůbec nic nestane, zůstává pořád stejná. Při úklidu můžete použít běžné čisticí prostředky, i ty nátěr zvládne bez poškození. Mně se povedlo podlahu trochu poškrábat jen když jsem stěhovala myčku a pak když mi na ni z výšky spadla kovová kuchyňská váha (ta přežila :)). Takže dokud po podlaze opravdu něco nešoupete, nebo vám na ni z velké výšky něco nespadne (několikrát jsem na zem upustila i nůž a ani škrábanec), barva se sama neodře.

Do jakých místností je nátěr vhodný?

Řekla bych, že v místnostech jako je koupelna, to bude úplně bez problému. Jen bych se asi vyvarovala části jídelny, kde se po podlaze posunují často židle. A taky bych zvážila nátěr třeba v předsíni kvůli dámským botám na vysokých podpatcích, které by mohly podlahu poškrábat.

Oprava nátěru

Pokud se vám povede podlahu poškrábat, není nic jednoduššího, než vzít zbytek barvy z plechovky a klidně malým štětečkem místa opravit. Většinou není potřeba ani přetírat celou plochu. Po zaschnutí barvy opravovaná místa ani neuvidíte.

Zajímají vás další tipy a nápady, jak proměnit svůj domov? Podívejte se na sérii Bytové proměny.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.