Opravdu netradiční srdíčka nejen na Valentýna

Ručně vyrobená srdíčka potěší nejen na Svatého Valentýna. Srdíčka se synem sbíráme a můžu říct, že po pěti letech pátrání na všemožných trzích a akcích je už velmi těžké najít srdíčko, které by bylo materiálem nebo technikou originální a nějak jiné.

Aby se naše sbírka rozrostla (a protože se blíží ten Valentýn), rozhodli jsme se nějaké srdíčko vyrobit. Tentokrát jsme vyzkoušeli techniku falešného patchworku. A protože je tahle technika přece jen pro menší děti trochu nevhodná, připojím ještě jeden tip pro děti.

Sešité srdíčko bez jehly a nitě

Budeme potřebovat

 • polystyrenový základ
 • ostrý nůž, nejlépe zalamovací (aby měl tenké ostří)
 • odstřižky látek
 • stužku nebo šňůru na očko na pověšení
 • pokud budeme chtít dozdobovat – krajky, knoflíky, přízdoby …
 • tavnou pistoli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tato technika spočívá v tom, že do polystyrenového základu uděláme zářezy. Tím rozdělíme základ na dílky. Každý dílek pak pokryjeme jedním kouskem látky, který upevníme tak, že jeho okraje nožem zatlačíme do zářezů. Tyto zářezy pak vypadají jako švy a výrobek jako ušitý technikou patchwork.

Nejdřív si tedy musíme připravit polystyrenový základ a rozmyslet, kolika dílky látky ho budeme chtít pokrýt a podle toho do něj udělat cca 3 mm hluboké zářezy ostrým nožem. Pro srdíčko jsme zvolili rozdělení na čtyři části, tedy přední i zadní díl na dvě poloviny. Z látek si potom ustřihneme kousky alespoň o 2 cm větší než je tvar, který chceme pokrýt. Lepší je ustřihnout dílek větší a pak zastřihovat přebývající látku než mít málo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Připevňování látky začneme od nejrovnějšího dílku, v našem případě od středového zářezu. Látku přiložíme tak, aby přes zářez přesahovala 3-5 mm a postupně ji nožem „zařezáváme“ do rýhy v polystyrenovém základu. Vhodné jsou pevné bavlněné látky, které budou pěkně držet a nožem je při zatlačování do zářezu snadno neprořízneme. Když máme celý střední zářez hotový, můžeme si látku lehce přistřihnout do tvaru srdce. Postupujte se stříháním velmi opatrně, aby pak na konci milimetr nechyběl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Při zastrkávání okraje postupujeme tak, že nejprve zastrčíme nožem látku zhruba 3 mm do zářezu, potom těsně podle tvaru přebytečnou látku sestřihneme na co nejkratší přesah. Ten potom nožem ještě zatlačíme dovnitř zářezu. Dodatečným zaříznutím se i vyhladí případné nerovnosti a varhánky na látce.

Stejně postupujeme u zbylých dílků látky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když máme celý tvar pokrytý kousky látky, připravíme si kousek stužky na očko a konce taky zatlačíme do zářezu. Nebojte, drží to opravdu dobře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Srdíčko je v podstatě hotové. Pokud chceme, můžeme ho ozdobit krajkou, kterou také zatlačíme do zářezů nebo tavnou pistolí přilepíme dekorace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Střapaté srdíčko

Tip na tvoření s dětmi

Kvůli práci s ostrým nožem je předchozí technika pro děti opravdu nevhodná. Můžou ale tvořit s námi a udělat si střapaté srdíčko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co budeme potřebovat

 • polystyrenovou destičku
 • fixu a nůž na vyznačení a vyříznutí tvaru srdce
 • dřevěnou špejli se špičkou
 • čtverečky z látky o rozměru cca 5×5 cm
 • kamínkovou portu a tavnou pistoli na dozdobení

Na polystyrenovou desku nakreslíme tvar srdíčka a nožem ho na podložce nebo prkénku vyřízneme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A teď už to necháme na dětech. Nejdříve si musí z látek nastříhat dostatečné množství čtverečků o rozměru cca 5×5 cm. Na naše srdce jsme spotřebovali asi 55-60 čtverečků. Nejvhodnější je pevná bavlněná látka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pak přijde na řadu špejle. Špičku vložíme do středu látkového čtverečku, látku kolem špičky nahrneme a špičkou špejle zastrčíme do polystyrenu. Špejli vyndáme a zapichujeme další kousky látky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když to děti nebude bavit, protože to jde pomalu, můžeme si pomoct nějakou přízdobou, abychom plochu rychleji zaplnili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakonec ještě tavnou pistolí přilepíme kamínkovou portu nebo stužku na boky polystyrenové destičky, abychom začistili kraje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U nás je Valentýn pojat tak nějak obecně, takže syn dává dárek třeba i babičce, prostě každému, koho má rád. Vymyslel, že na druhou stranu střapatého srdíčka přilepíme čtvrtku a napíše na ni přáníčko pro babičku a moje srdíčko pověsíme na víno, které babičce dáme. Fantazii při využití se meze nekladou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.