Organizér na malé plyšáky

V rámci úklidu pokojíčku jsme přišli na to, že nemáme kam umístit sbírku malých plyšáčků. Ti se u nás nemůžou jen tak naházet do krabice, musí být všichni na očích. Bylo třeba vymyslet nějaký vhodný organizér. Nakonec jsem popadla tubusy od müsli a pustila se do toho.

Co budeme potřebovat:

  • tubusy od müsli
  • disperzní lepidlo
  • bavlněnou pevnou látku (nepružnou)
  • nůžky, pravítko nebo krejčovský metr
  • fix, zalamovací nůž
  • štětec, světlou akrylovou barvu
  • tavnou pistoli

Začneme s přípravou tubusů. Naměřila jsem si podle nejdelšího plyšáka, že potřebuji tubusy cca 15 cm dlouhé. Protože moje tubusy byly vysoké 29,5 cm, stačilo je přeříznout na půl. Výhodou bylo, že jsem tím každý dílek měla rovnou ze zadní strany zaslepený. Půlka tubusů měla dno a půlka víčko. Nemusela jsem už řešit zadní stěnu.

Na tubusech jsem si po obvodu vyznačila fixem polovinu a pomocí krejčovského metru spojila značky čárou, abych řezala rovně.

Plyšáčků jsme napočítali čtrnáct. Aby byla nějaká rezerva pro další úlovky, rozhodla jsem se udělat dvě pyramidy ve třech řadách. Potřebovala jsem osmnáct „poliček“, takže devět tubusů.

TIP: Když máte tubusů opravdu hodně (jako já), můžete jeden tubus ještě rozřezat na tři různě vysoké dílky na stojánek na tužky. Z výletů jsme přivezli spoustu dřevěných pastelek udělaných z větviček. Pro zjednodušení práce jsem ze zbylých tubusů sebrala víčka a tyto tři dílky opatřila všechny víčkem, abych měla dno bez práce.

Celý pokojíček jsem letos ladila do námořnického tématu. Zbyly mi látky od šití povlaků, které jsem chtěla využít na potažení tubusů. Protože jedna z látek měla bílý podklad a potisk tubusů by jím prosvítal, část tubusů jsem natřela světlou akrylovou barvou, abych zamaskovala potisk.

Bavlněné plátno má výhodu, že jde trhat po útku (po niti). Na látce jsem si odměřila vzdálenost o cca 0,5 cm delší než je výška tubusu, asi centimetr jsem látku nastřihla a pak jsem plátno roztrhla. Tím jsem získala pruh látky o stejné výšce. Pak jsem si jen naměřila délku tubusu, přidala k ní dva centimetry na přesah a pruh látky rozstříhala na potřebné obdélníky.

Pruhy látky jsem na tubusy nalepila disperzním lepidlem a to v celé ploše. Na některých látkách lepidlo udělá fleky. Kde je lepidlo, látka ztmavne, kde není lepidlo, zůstane světlá. Aby pruhy dobře držely a neměla jsem výsledek flekatý, potírala jsem tubusy po celé ploše. Látku je dobré lepit postupně. Vždycky jsem si natřela cca 4 cm široký pruh lepidlem, přitiskla látku a zase natřela další pruh. Lepidlo trochu prosakuje látkou ven. Abych látku uhladila, ale nezapatlala všechno lepidlem, stačilo vzít zmuchlaný papírový kapesník a přehladit látku na tubusu kapesníkem. Kapesník se při neustálém pohybu nepřilepí a odsaje jenom přebytečné lepidlo.

Tubusy jsem nechala zaschnout celý den. Druhý den jsem ostrými nůžkami odstřihla přesahující okraje látky.

Po důkladném zaschnutí lepidla už zbývá tubusy jenom slepit k sobě tavnou pistolí. Protože je bavlněná látka savý materiál a není úplně hladká, tubusy drží krásně slepené a nerozpadají se. Není potřeba další fixace.

Tubusy jsem si vždy zkušebně přiložila k sobě, abych věděla, kterým místem k sobě přiléhají. Pak jsem na plochu styku tubusů nanesla klikatého hada tavnou pistolí a tubusy pevně stiskla k sobě.

Silikon z tavné pistole ztuhne za chvíli. Zhruba po pěti minutách od přilepení posledního tubusu jsem mohla sbírky umístit do nových organizérů.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.