Pájka, vypalovačka a tetovačka

Pájkou, vypalovačkou nebo lidově tetovačkou lze do dřeva a kůže vypálit motivy dle vlastní fantazie a dodáte tak výrobku jedinečného ducha. V tomto příspěvku se dočtete více o tomto nástroji a jeho použití.

Tuto vypalovačku jsem koupila v Lidlu za 249 Kč. Musím říct, že mi na ní chybí vypínač nebo regulátor teploty, takže doporučit ji profíkům opravdu nemůžu. Ale co bych chtěla za tu cenu? Pro amatéry a na vyzkoušení je dostačující.

Jak funguje?

Vypalovačka, jak z názvu můžeme odvodit, vypaluje teplem do dřeva nebo kůže (tím nemyslíme lidské) motivy, které s ní nakreslíte. Tetovačka má většinou nástavce, které je do ní možné zašroubovat. Na bázi elektrického proudu se nástavec nažhaví (během pár minut) a vy můžete začít tvořit. Pokud budete hrot držet příliš dlouho na jednom místě, může se začít materiál pálit. Proto doporučujeme, abyste si motiv předkreslili obyčejnou tužkou.

pajka_02

Nástavce, které lze použít.

Rozhodně nepouštějte k tomu zapnutému nástroji malé děti. Většinou se rozžhaví i jiná část než jen bodec. Pro používání to také chce pevnou ruku. Chyby totiž neopravíte a většinou ani nezakryjete.

K čemu je to dobré?

Já to používám na zdobení kůže. Kousky kůže jako štítky našívám na výrobky, ty potom vypadají více profi. :-) Výhodou je, že tyto štítky můžete všít prakticky kamkoliv. To se hodí u věcí pro malé děti.

taštička_01

Kožený štítek na taštičce do kabelky.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.