Pálení čarodějnic – návod na slaměnou figurku

30. duben je den, kdy se naše křesťansko-pohanské svátky mísí a my pálíme čarodějnice (lidi vážně neupalujeme). V návodu si ukážeme postup na výrobu čarodějnici, kterou můžete v rámci této tradice spálit. A zároveň zrecyklujeme nejeden starý kus oblečení.

Chcete se dozvědět něco málo z historie a tradic pálení čarodějnic? Anička pro vás sepsala přehledný článek Pálení čarodějnic: Od historické tradice k moderním oslavám, kde najdete další DIY nápady.

Jaká má být velikost čarodějnice?

Čarodějnice může být několikacentimetrová nebo i v životní velikosti. Jakou velikost tedy zvolit? Odpověď je poměrně jednoduchá – přiměřenou vašemu ohništi. Na malé ohniště nedávejte čarodějnici velkou, při hoření se totiž většinou laťky zlomí a padají mimo ohniště. Mohly by tak někoho popálit nebo způsobit požár. Na druhou stranu na velkou hranici (kde se sejde celá vesnice) nebudete dávat třiceticentimetrovou čarodějnici.Co potřebujeme?

  • Dřevěné laťky
  • Staré tričko + černou látku
  • Hřebíky
  • Seno a suchou šalvěj
  • Velké hobliny
  • Přírodní provázek
  • Černou čtvrtku

Postup výroby čarodějnice

Pálení čarodějnic příprava

V případě, že chcete mít čarodějnici menších rozměrů, je dobré z trička ušít jednoduché šaty. V našem případě jsem ušila ještě zástěru z pevné černé látky.

čarodějnické tričko

Připravte si dřevěné laťky, na kterých bude čarodějnice přivázána. Laťky svažte nebo k sobě přitlučte hřebíkem. Z naší zkušenosti je lepší nejprve navléct tričko na kříž a poté vázat kříž dohromady.

Plnění čarodějnice

Čarodějnici naplníme hořlavým (ideálně ekologickým) materiálem jako jsou hobliny, seno nebo papír. Hlavně neplňte umělým materiálem! Dle pověr můžete přidat i lístky šalvěje, jejichž dým zahání zlé duchy.

Výroba čarodějnice - tělo

Dole šaty svažte provázkem, aby náplň nevypadla. Použila jsem lněný provázek, stejně tak, by posloužila niť nebo bavlněný provázek na vaření.

čarodějnice - oblečení

Nasaďte sukni a upravte proporce čarodějnice. Teď už stačí jen nasadit hlavu.

hlava čarodějnice

Ze sena vyrobíme hlavu. Seno obmotáme přírodním provázkem tak, aby vznikla koule. Provázek zavážeme, ale necháme delší konce. Konce provázku poslouží k přichycení hlavy ke kříži.

Pálení čarodějnic návod

Pak už stačí jen přidělat hlavu, vyrobit klobouk z papíru a čarodějnice je připravena na hranici.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.