Papírová záložka do knihy s vlastním motivem

Jste vášniví knihomolové? Tak to máte jistě ve svém kalendáři poznačen 23. duben, kdy se slaví Světový den knihy. A nejspíše budete souhlasit i s tvrzením, že záložek do knih není nikdy dost a ztrácí se rychleji než liché ponožky. Proto se ku příležitosti tohoto významného dne podíváme, jak vyrobit záložky do knihy, abyste jich měli vždycky dost do zásoby.

K tvoření přizvěte děti, tento návod zvládnou od druhého stupně ZŠ. Navíc tím třeba podpoříme i jejich vztah ke knížkám. Obrázkové záložky jsou navíc rychle hotové a můžou posloužit třeba i jako malá pozornost od dětí pro babičku nebo kohokoliv blízkého, kdo rád čte.

Co budeme potřebovat:

  • čtvrtku formátu A4
  • nůžky, tužku, pravítko
  • obrázek z časopisu o rozměru cca 4×4cm nebo vzorovaný papír
  • tyčinkové lepidlo

Nejprve si připravíme ze čtvrtky pruhy na výrobu záložek. Na delší straně si pravítkem odměříme a tužkou vyznačíme pruhy o šířce 2 cm. Na každém konci naměříme a označíme tužkou 2 cm od kraje – budou to čtverce pro přilepení obrázku.

Připravené proužky přehneme na polovinu a krajní čtverce pro přilepení obrázku ohneme směrem ven.

Obrázky z časopisů jsou měkké, je potřeba je tedy podlepit čtvrtkou. Neostříhnutý obrázek z časopisu nebo vzorovaný papír nalepíme na zbytek čtvrtky. Obrázek si na čtvrtku taky můžeme nakreslit vlastní. Na podlepování je vhodné tyčinkové lepidlo. Při použití disperzního tekutého lepidla by se obrázky kroutily.

Na vzorovaný papír si nakreslíme nebo narýsujeme tvar, který budeme vystřihovat na záložku. Na všech obrázcích vyznačíme polovinu. Obrázky vystřihneme ze čtvrtky a podle rysky je v polovině přestřihneme.

Obrázky máme připravené. Vezmeme naohýbaný proužek čtvrtky a čtverečky na koncích natřeme tyčinkovým lepidlem. Držíme proužek ohnutý u sebe a přilepíme obě poloviny obrázku, aby se dílky dotýkaly tak, že vytvoří celý obrázek.

Lepidlo necháme pořádně zaschnout a záložky jsou připravené k používání.


Extra TIP od Aničky: Pro prarodiče můžete s dětmi připravit záložku s fotkou jejich vnoučat. Stačí vytisknout fotku v menším rozměru (postačí i domácí tiskárna, nebo zajděte do fotolabu či drogerie k samoobslužným kioskům, kde máte fotku za pár korun během minuty vytisknutou). Postup je stejný, jen možná bude potřeba použít silnější lepidlo, tady bych se nebála ani toho tekutého disperzního.

Pinterest inspirace

Další inspiraci na výrobu záložky do knihy jsme pro vás připravili na našem Pinterestu!

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.